Czy zakupy w zagranicznych sklepach to oszczędność?

Zakupy w zagranicznych e-sklepach są bardzo przyjemne. Mamy do wyboru szeroki asortyment produktów, nie musimy wychodzić z domu, kuszą nas promocje i atrakcyjne ceny. Czy zatem kupując na zagranicznych portalach można oszczędzać?

Wiele towarów z Europy i USA kosztuje mniej niż u nas. Biorąc pod uwagę koszty przesyłki wciąż opłaca się zamówić przedmioty w innym kraju. Największą popularnością cieszy się elektronika, a także markowe, wysokiej jakości ubrania. Wszystko to można nabyć w bardzo korzystnych cenach. Jednym z prostszych sztuczek na oszczędzanie w takich sklepach, jest wybieranie platform, które oferują produkty z różnych kategorii: ubrania dla całej rodziny, zabawki, elektronikę, biżuterię.

Korzystając z e-zakupów w sklepach poza granicami naszego kraju, jest kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę. Wtedy opłacalność dokonywanych transakcji jest jeszcze większa.

Powinniśmy zatem korzystać z takich sklepów, które są w stanie zorganizować szybki i tani transport paczki do kraju. Przecież nabywając przedmioty zależy nam na tym, żeby jak najszybciej ich używać.

Trzeba jednak pamiętać o dodatkowych opłatach, jak cło i podatek. Zamawiając na platformie mieszczącej się w krajach Unii Europejskiej, cena w koszyku będzie tą ostateczną. Natomiast bądźmy czujni jeśli chodzi o towary z Chiny czy USA. Produkty do 150 euro są zwolnione z opłaty celnej (art. 23 i 24 Rozporządzenia Rady Wspólnoty Europejskiej Nr 1186/2009 z 16 listopada 2009 r.). Osobną kategorią są telefony, smartfony, tablety, smartwatche, drony czy laptopy, które są zwolnione z cła, nawet jeżeli ich wartość przekracza 150 euro. Warto zapoznać się z tymi zasadami, żeby potem nie było przykrego zaskoczenia.

Przy płatnościach zwróćmy także uwagę na przelicznik walut. Kursy walut oferowane przez sklepy mogą być bowiem znacznie wyższe od tych uzyskanych w kantorach online

I ostatnia kwestia – podwójne przewalutowanie. Przed dokonaniem finalizacji transakcji zastanówmy się, czy jeśli zapłacimy kartą bankomatową w polskich złotych, a cena towaru jest w dolarach, nie stracimy gotówki właśnie przez podwójne przewalutowanie. Do zakupów online w zagranicznych sklepach najlepiej jest używać konta walutowego z kartą w jednostce pieniężnej, w której dokonujemy transakcji lub mieć portfel walutowy na internetowej platformie wymiany walut.

Jak widać, robiąc zakupy w Internecie, warto wcześniej przemyśleć kilka kwestii i się do nich przygotować. Wtedy będą one rzeczywiście oszczędnością i okazją do nabycia produktów w atrakcyjnych cenach.