Ciekawostki

Czy można wymienić stare pieniądze

Decyzja o wymianie jednej serii banknotów i monet na drugą podejmowana jest na podstawie wydarzeń ekonomicznych lub gospodarczych danego kraju oraz w celu wprowadzenia na nich lepszych zabezpieczeń, które chronią przed fałszowaniem. Stare pieniądze, wycofane z obiegu, nadal mogą mieć dużą wartość. I niekoniecznie kolekcjonerską. Podpowiadamy jakie waluty możesz wymienić.

Stare polskie złotówki. Dzień 31 grudnia 2010 r. był ostatecznym terminem, do którego banknoty i monety sprzed denominacji podlegały wymianie na nowe. Jednym słowem, starych polskich złotych nie możemy już wymienić na nowe. Co ciekawe, NBP szacuje, że rodacy mają jeszcze pochowane banknoty i monety o wartości 170 mln zł.

Stare marki niemieckie. Można je wymienić w dowolnej placówce Bundesbanku. Niemiecki Bank Federalny bezterminowo wymienia marki na euro. 

Stare euro . Do tej pory wyszły dwie serie banknotów: w 2002 oraz 2013 roku. Obie pozostają nadal w obiegu i nie ma podanej daty wycofania którejś z nich.

Stare funty brytyjskie. Banknoty te są zawsze wycofywane z obiegu po 10 latach od ich pierwszej emisji. Najnowsza seria pojawiła się w 2017 roku, obowiązuje więc do 2027 roku.

Stare dolary amerykańskie. Dolar to najważniejsza waluta świata, a wszystkie jednostki, których emisja nastąpiła po 1970 roku są nadal w obiegu. Jeśli posiadasz  wyprodukowane wówczas nominały warto sprawdzić ich wartość.

Stare korony szwedzkie . Wymiany starych banknotów dokonuje Szwedzki Bank Narodowy.  Można to zrobić nawet przez Internet (wypełniając odpowiedni formularz). Nowe serie pieniędzy pojawiły się w 2015 i 2016 roku, a stare ważne były do 2017 roku. Obecnie dla ich posiadaczy pozostaje więc tylko wymiana.

Uwaga! Jeśli termin wymiany banknotów któregokolwiek kraju już minął, warto dokładnie określić czas emisji posiadanej przez nas gotówki. Może się bowiem okazać, że dany banknot jest przedmiotem pożądania wśród kolekcjonerów.