Dlaczego warto założyć dziecku konto bankowe?

Jeżeli zastanawiasz się czy założyć swojemu dziecku konto w banku, odpowiedź jest jedna: tak! Dziecko nie zarabia, ale otrzymuje kieszonkowe, pieniądze od dziadków, czy też bardzo popularne ostatnio pieniądze w prezencie, by samo mogło coś sobie kupić.

Szukając korzyści płynących z posiadania przez nieletniego rachunku oszczędnościowego jest wiele. Przede wszystkim jest to edukacja finansowa, której nie wykształci lepiej niż na własnych pieniądzach. Nasz system edukacji nie dostarcza wiedzy na ten temat. W szkole nie rozmawia się o zarządzaniu budżetem, pomnażaniu oszczędności czy też produktach finansowych i rynku. Tymczasem, wspólnie możecie odkrywać współczesną bankowość, jej prawa i technologie, z których korzysta. Różnorodność produktów  jest ogromna. Zaczynając od kart płatniczych, płatności mobilnych, różnych rodzajach kont, kończąc na przelewach BLIK.

Posiadanie rachunku przez dziecko to także wygoda. Zarówno nasza jako rodziców, jak i samego nieletniego. Kieszonkowe możemy przelać w dowolnej chwili. Kiedy jest potrzeba możemy wesprzeć pociechę dodatkowym „groszem” (np. na wycieczce szkolnej). Pomaga to także w obowiązkach domowych, np. zakupach w drodze do domu ze szkoły. Oczywiście, potem należy przelać dziecku określoną kwotę za nabyte rzeczy, np. na podstawie paragonu, który przyniesie.

Dodatkowym plusem dysponowania własnym kontem przez dziecko jest kształtowanie umiejętności oszczędzania. Sposobów na to jest bardzo wiele i to od was zależy, który wybierzecie. Może to być np. konto oszczędnościowe lub lokata. Czasami banki mają już w ofercie „dodatkowe profity” za regularne oszczędzanie. Warto to sprawdzić. 

Mając rachunek, małoletni kształci w sobie umiejętność zarządzania. Gospodaruje pieniędzmi tak, aby starczyło mu na wszystkie swoje wydatki i potrzeby. Dodatkowo,  może zauważyć, że pieniądze odłożone na koncie oszczędnościowym generują dodatkowy dochód, płacenie kartą może wiązać się ze zwrotem części wydatków, a korzystanie z nowoczesnych płatności mobilnych może oznaczać rabat.

Konto bankowe to także odpowiedzialność i dyscyplina oraz okazja na zwrócenie uwagi na zasady związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Możesz porozmawiać ze swoją pociechą na temat zasad związanych z kodem PIN, zabezpieczeń bankowych, autoryzacji przelewów itd.

To wszystko stanowi umiejętności i wiedzę, która bezwzględnie przyda się Twojemu dziecku w przyszłości. Wyrobienie pewnych nawyków, przykładanie wagi do bezpieczeństwa, znajomość produktów bankowych i rynku finansowego, korzystanie z płatności mobilnych to obecnie już podstawowe umiejętności, które trzeba zdobyć w dzisiejszym świecie. A im szybciej się je wyrobi, tym lepiej.