Finanse

Ile pieniędzy możesz zabrać ze sobą za granicę

W dzisiejszych czasach nie nosimy banknotów w walizce (a przynajmniej rzadko) i w większości korzystamy z płatności bezgotówkowych. Gdy potrzebujemy niezbędnego nominału wypłacamy go z bankomatu. Wybierając się w podróż zagraniczną warto mieć ze sobą trochę gotówki. Dla każdego z nas te „trochę” oznacza inną wartość. Czy istnieje jakiś limit co przewożonej kwoty?

Może to niektórych zaskoczy, ale tak. Przewóz pieniędzy poza granice Polski i Unii Europejskiej jest uregulowane prawnie Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 2009 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych oraz ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe. Limit kwotowy wynosi do 10 tysięcy euro (lub równowartość tej kwoty w innej walucie).

Jeśli przewozimy środki pieniężne lub wartości dewizowe o wartości ponad 10 tysięcy euro musimy zgłosić ten fakt w formie pisemnej Służbie Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy z kraju, czy do niego wjeżdżamy oraz jakim środkiem transportu podróżujemy. Wartość środków płatniczych ustala się na bazie oficjalnych kursów z dnia, który poprzedzał wyjazd.

Składając deklarację uzupełniamy w formularzu informacje takie jak: kwota, przewożona waluta, dokładna ilość banknotów oraz monet jakie się ma przy sobie. Dodatkowo piszemy oświadczenie, że środki pieniężne pochodzą z legalnego źródła i musimy mieć na to potwierdzenie. Mogą to być wyciągi z banku albo zaświadczenie od pracodawcy.

Warto zauważyć, że do środków płatniczych uregulowanych powyższymi zasadami, należą także: wycofane z obiegu banknoty i monety, które można jeszcze wymienić i posiadają określoną wartość, czeki, papiery wartościowe, weksle, złoto.

W przypadku przewozu pieniędzy w ramach strefy Schengen deklaracja nie jest wymagana. Jeśli więc przewozimy więcej niż 10 000 euro podczas przekraczania wewnętrznych granic w ramach Unii Europejskiej nie musimy zgłaszać tego faktu. Zaznaczmy jednak, że nie wszystkie kraje członkowskie UE należą do strefy Schengen, a dla naszego bezpieczeństwa i komfortu warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi w konkretnym państwie.

Doc. Ignacy Berło
Docent | + posts