Wypłyń na głębię wiary żółtą łodzią

Don Lubranco poleca polski „YouCat” - katechizm dla młodzieży.

Przed kilkoma dniami w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się prezentacja polskiej wersji „YouCat”. Żółta książka z dużą literą Y na okładce nosi tytuł „YouCat”. Jak to rozszyfrować? „You” to skrót od angielskiego słowa „youth” - czyli młodzież, ale również samo „you” znaczy „ty”. „Cat” to skrót od słowa „catechism”. Tak więc „Youth Catechism” to nic innego jak katechizm dla młodzieży. Budzi to pewne skojarzenia. Choćby z nazwą portalu internetowego YouTube, co wpisuje się w rzeczywistość „globalnej wioski”. Tak więc nieobca jest Stolicy Apostolskiej „era internetu” i sprawna komunikacja.

Młodzież architektami

Priorytetem, w trwającym cztery lata procesie powstawania katechizmu, było przygotowanie książki we współpracy z młodymi. Dlatego też w redakcji „YouCat” obok księży, teologów i religioznawców, uczestniczyło 65 przedstawicieli młodzieży z krajów niemieckojęzycznych. Biskup Moguncji, kardynał Lehmann podkreślał, że obecność młodych jest czymś nowym, że wobec tego katechizm nie został narzucony młodzieży, lecz to sama młodzież stała się w znacznym stopniu podmiotem „YouCat”. To młodzież prowadziła dialog i miała wpływ na język tej publikacji. Ta forma jest „dobrym przykładem wczucia się w dzisiejszą kulturę młodzieżową”, gdyż „wiara Kościoła została zręcznie powiązana z mentalnością współczesnych młodych ludzi”. Może stać się „sercem” nowej ewangelizacji. Licząca 304 strony publikacja pod redakcją metropolity Wiednia, kardynała Christopha Schönborna, składa się z 527 pytań i odpowiedzi i jest oparta na opublikowanym w 1992 roku „Katechizmie Kościoła Katolickiego”. Jej zalety to: dynamiczna szata graficzna (zdjęcia, rysunki) oraz indeks tematyczny. Język nie jest skomplikowany. Czytelnik nie jest zarzucony ciężarem pojęciowym. A jeśli pojawiają się trudności terminologiczne, to są one wyjaśnione na marginesach. Umieszczono tam również cytaty z Pisma Świętego czy też złote myśli świętych, uczonych, poetów oraz wielkich tego świata. Pozycja zawiera sporo odnośników do innych punktów, co pozwala rozwinąć dane zagadnienie.

Prezent od papieża

Przyjęty z wielką radością przez Benedykta XVI stanie się darem dla młodych, którzy pielgrzymować będą na Światowe Dni Młodzieży do Madrytu w sierpniu br. Przygotowanych będzie 700 tys. egzemplarzy katechizmu w 15 językach. W prezencie od papieża otrzymają go wszyscy uczestnicy ŚDM.
Do kogo właściwie adresowany jest katechizm? Może sięgnąć po niego każdy. Jeśli tylko ktoś szuka jasnego, prostego i dobrego przewodnika po tajnikach swojej wiary, chce ją poznać i zrozumieć. Można traktować go jako wstęp do lektury dużego katechizmu; jest też formą pomocy dla katechetów i świetnym dodatkiem do podręczników religii. Zapewne przyda się w duszpasterstwie młodych. Wielkie brawa dla Benedykta XVI, który napisał kilka słów wstępu. Wyraził pragnienie, aby młodzi ludzie studiowali katechizm: „Proszę was, studiujcie katechizm namiętnie i wytrwale! Studiujcie go w ciszy pokoju, czytajcie we dwoje, jeśli jesteście zaprzyjaźnieni, twórzcie grupy czytelnicze, wymieniajcie się swoimi spostrzeżeniami w Internecie. Na różne sposoby rozmawiajcie o swojej wierze!”. Jako pasterz Kościoła apeluje do młodych:„Musicie wiedzieć, w co wierzycie. Musicie tak precyzyjnie znać swoją wiarę, jak informatyk zna system funkcjonowania komputera. Musicie go rozumieć tak, jak dobry muzyk zna grany przez niego utwór. Tak, musicie być zakorzenieni w wierze bardziej niż pokolenie waszych rodziców, aby móc zdecydowanie i z większą siłą oprzeć się wyzwaniom i pokusom współczesnych czasów”. I ten apel utwierdza mnie w przekonaniu, że warto „YouCat” wziąć, zapoznać się z nim i nieustannie do niego wracać. Wakacje mogą być dobrym czasem na zgłębienie treści katechizmu. Stanowi niezbędnik na ścieżkach wiary, a poręczny format sprawia, że można zabrać go w podróże wakacyjne. Do pełna...!

Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();