Studnia możliwości

Toruń to miasto studentów, młodości, odkrywania nowych rzeczy bądź odkopywania starych... Warto ten czas spędzić pożytecznie, mając świadomość, że studia nie trwają całe życie, a jednak jest to najpiękniejszy czas.

Przyjeżdżasz do Torunia po to, by bawić się i zdobyć wiedzę, by jak najlepiej przygotować się do dorosłego życia. Jest wiele miejsc często odwiedzanych przez studentów, zapewniających wiele rozrywek. I kiedy znudzi Cię chaos nocnego życia starówki, kiedy piwo nie będzie już smakować tak samo, kiedy kolejny poranek będzie jeszcze trudniejszy niż poprzedni, warto poszukać czegoś innego... Jest miejsce, gdzie można zawiązać wartościowe przyjaźnie, ukształtować relację z Bogiem i z samym sobą, ciekawie spędzić czas... Nie, nie możemy Ci obiecać oazy spokoju, w której schronisz się w chwili kryzysu i gdy rozwiniesz skrzydła, ponownie wolno wyfruniesz w kierunku toruńskich barów, bo... wpadanie do Studni uzależnia!:)
Nasze Duszpasterstwo Akademickie oferuje wiele możliwości spędzenia wolnego czasu. Można tu zadbać o rozwój ducha, poszerzyć wiedzę teologiczną oraz poznać swoje talenty i zamiłowania, jednocześnie ucząc się odnajdywać we wszystkim Boga. Każdy z nas ma swoją wyjątkową historię, pochodzi z innej rodziny, ma inny temperament, inaczej postrzega świat i ludzi wokół. Nie jesteśmy tacy sami, ale zmierzamy do wspólnego celu, a po drodze chcemy maksymalnie wykorzystać talenty, które dostaliśmy, i dobrze przy tym się bawić. Pragniesz poznać niesamowitą historię nawrócenia albo opowieść o życiu pełnym przygód? Sensacja? Nie... Normalne życie z kochającym Ojcem, który doskonale wie, że Jego dzieci nie lubią się nudzić. Życie tą prawdą i dostrzeganie jej u innych bardzo podbudowuje, scala i przemienia. Przejrzyj poniższą, krótką charakterystykę propozycji naszego DA, a może zdecydujesz, że spotkamy się już wkrótce.

Modlić się...

Grupy modlitewne są siłą duszpasterstw. U nas nie jest inaczej, ponieważ największą mocą jest moc modlitwy. Jednak każde ze spotkań wygląda inaczej i inaczej wygląda podczas nich rozmowa z Bogiem. Raczej mało jest typowego odmawiania „Ojcze nasz”, ponieważ takie formy modlitwy są wszystkim znane. W Studni z powodzeniem dialog z Jezusem jest rozwijany na podstawie rozważań nad Pismem Świętym w Grupie Medytacyjnej czy chrześcijańskiej formy medytowania w „Drodze kontemplacji”. Trzeba tu wymienić również La Stortę, na spotkaniach której poznaje się duchowość ignacjańską, czyli filozofię życia św. Ignacego z Loyoli –- założyciela jezuitów. Odbywają się spotkania Oazy, czyli Ruchu Światło –- Życie oraz Grupy Absolwentów. Warto też zwrócić uwagę na „Prawdziwe Życie w Bogu”, gdzie oprócz modlitwy słowem i śpiewem poznać można interesujące pisma mistyczne i duchowe. Na spotkaniach grupy Teologia Ciała odsłania się zamysł Boga i sens, jaki nadał ciału człowieka. Podczas spotkań Grafé uczestnicy studiują i rozważają wybrane księgi Pisma Świętego. Natomiast Lew Judy to propozycja dla mężczyzn, którzy pragną pogłębić swoją relację z Bogiem i przygotować się do bycia mężem i ojcem lub kapłanem. Istnieje także grupka, w której językiem porozumiewania się nie jest język polski, ale angielski. W dobie globalizacji i częstych wyjazdów zagranicznych warto nauczyć się odmawiać „Ojcze nasz” w tym najpopularniejszym języku.

Pomagać...

Jeśli komuś satysfakcję sprawia pomoc innym, znajdzie u nas możliwość spełnienia tych dobrych chęci. Może to uczynić poprzez działalność w Wolontariacie Misyjnym „Na krańce świata!”, który daje możliwość wsparcia potrzebujących z najbiedniejszych krajów. Praca misyjna łączy się z życiową przygodą, którą po latach opowiada się wnukom, siedząc na fotelu bujanym. Natomiast Wolontariat „Niebo” angażuje się w akcje pomocy potrzebującym, którzy są najbliżej. Uczynek miłosierdzia „więźniów pocieszać” wprowadzają w czyn studenci, którzy ewangelizują w areszcie śledczym w Toruniu. Niejednokrotnie uśmiech na twarzy wolontariuszy jest tym momentem, który najbardziej zbliża do Boga, daje nadzieję i porusza serca. Obecnie kilku więźniów przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Otworzyć się...

Oprócz tego istnieje możliwość rozwoju talentów, którymi się chlubimy lub które ukrywamy ze wstydem. Jeśli lubisz pisać felietony, recenzje, wywiady lub wiersze, możesz dołączyć do redakcji okazjonalnika, którego numer właśnie czytasz. Jednak nie tylko autorzy tekstów są poszukiwani, ale też fotografowie, marketingowcy. Jeśli zaś interesuje Cię teatr, a akademie szkolne były czasem, kiedy spełnienie witało do Twojego serca, jednak nie miałeś możliwości wypłynąć na większe wody, to zapraszamy w szeregi Grupy Teatralnej „Zasłuchani”, której spektakle znacząco urozmaicają życie naszego DA i całego Torunia. Pod skrzydłami jezuickiej Studni prowadzi działalność Grupa Literacka „Piekary 24”, której członkowie rozwijają swoje talenty literackie i recytatorskie. Jest też możliwość pomocy podczas sprawowania Eucharystii: czy to przez aktywność w Akademickiej Służbie Ołtarza, czy przez użyczenie swojego głosu w chórze Studnia Jakubowa. Procedura dołączenia jest bardzo prosta –- wystarczy przyjść i zgłosić chęć udziału. A w ramach spotkań Grupy „Pod prąd” odbywają się co jakiś czas wieczorki filmowe połączone z dyskusją oraz wizyty ciekawych gości. Odwiedzili nas m.in. Rafał Ziemkiewicz, Szymon Hołowania, ojciec Ksawery Knotz.

Bawić się...

Radość i zabawa jest rzeczą ludzką. Przecież i Pan Jezus był na weselu w Kanie i na rozmaitych ucztach. A więc i my wytrwale bierzemy z Niego przykład. Domek naszego duszpasterstwa przetrwał niejedną imprezę i niejednej jeszcze będzie musiał stawić czoła, jeśli w ogóle domek czoło ma. Cnotami cierpliwości i wyrozumiałości wykazują się zawsze nasi ojcowie jezuici, którzy mieszkają naprzeciwko, a niekoniecznie przepadają za rodzajem muzyki, która akurat na imprezie króluje, a już z pewnością za ilością decybeli za oknem zakonnej sypialni opowiadać się im nie wypada. Jednak nierzadko zaglądają do nas, bawiąc się lepiej niż my sami, wtórując nam w przeróżnych zabawach, harcach i swawolach. W ciągu roku akademickiego organizowanych jest kilka zabaw tanecznych: andrzejki, jubileusze grup czy słynne już Etnoparty, na które biją tłumy. I nie znajdziesz osoby, która powiedziałaby, że było nudno. Większość DA-owskich imprez ma swój temat, należy dostosować się do tego strojem wierzchnim i nastrojem.
Warto wspomnieć też o cyklu seminaryjno-warsztatowym „Wystartować na rynku pracy i... zwyciężyć!”, czyli o praktycznym poszukiwaniu pracy, z czym zmierzyć się będzie musiał każdy student, prędzej czy później. Szkolenie było prowadzone przez profesjonalistę, pana Jacka Olkowskiego, który przekazał nam bardzo cenne wskazówki, jak zabrać się do tego, by znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie, za co i w tym miejscu dziękujemy:).
Poza tym w każdą niedzielę po akademickiej Mszy Świętej o godzinie 19.00 odbywają się popularne spotkania przy kanapce i herbatce, gdzie można wrzucić coś na ząb, poznać wiele ciekawych osób (a może nawet miłość życia?:D) i miło spędzić czas. Integracja osób zaangażowanych w życie Studni odbywa się również poprzez wycieczki rowerowe oraz wspólne wyjścia w rozmaite miejsca.

Nasuwa się prosty wniosek: życie naszego Duszpasterstwa Akademickiego jest przebogate. I jedno pytanie do Ciebie: chcesz w tym uczestniczyć? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, po prostu przyjdź! Spotkać tu można wiele osób, z którymi łatwo się zaprzyjaźnić całkowicie bezinteresownie i szczerze, czego sam doświadczam każdego dnia. Wiele szczęśliwych par małżeńskich spotkało się właśnie w tym miejscu. Bóg, modlitwa, radość, przyjaźń, kierownictwo duchowe, wspólne zabawy (i to wszystko za darmochę;)) -– to właśnie kojarzy mi się ze Studnią. DA to jedna wielka przygoda i wspaniałe rekolekcje, które trwają przez cały okres przebywania w nim, a bywa, że rozciągają się na całe życie. Bo Duszpasterstwo Akademickie „Studnia” to miejsce, gdzie raz się wpada, a potem nieustannie się do niego wraca!:)

Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();