PRZYSZŁOŚĆ: wszystko przed nami

Koniec roku. I poczucie: „nie tak miało być” (może nie musielibyśmy kończyć takim stwierdzeniem, gdybyśmy rachunek sumienia robili częściej, a nie tylko w noc sylwestrową?). Początek kolejnego i nadzieja: „w przyszłym roku z pewnością będzie lepiej!” – podsumowujemy to, co działo się przez ostatnie 365 dni. Jak bardzo się mylimy? Bo nie będzie lepiej. Będzie tak samo. A jednak inaczej. Pod warunkiem, że nie poprzestaniemy na namiastkach. Musimy zacząć dostrzegać szanse, które przed nami, które w zasięgu rąk. Czy wystarczy nam sił na realizowanie pasji?

Ale „nim stanie się tak, jak gdyby nigdy nic nie było”, może choć ten jeden raz zrezygnujmy z patosu i teatralnej pozy noworocznych deklaracji, obietnic, przyrzeczeń, postanowień? Tu musi chodzić o coś innego. Szukajmy zatem. Cokolwiek czyniąc, czyńmy roztropnie i patrzmy na koniec! Bądźmy wreszcie „jacyś”. Ale nade wszystko – bądźmy prawdziwi. I nie pozbawieni autoironii. Nie tyle szokujmy, co poruszajmy. Dajmy serce – wtedy dajemy wszystko. Uwrażliwiajmy. Po spotkaniu z kimś „uczulonym” na niemodne dobro człowiek staje się inny, ciut lepszy. Nie szczędźmy czasu. Nie miejmy złudzeń. Przestańmy mówić o miłości, którą nie żyjemy. Jednak róbmy wszystko co w naszej mocy, by przylegała do nas niczym druga skóra. Może wtedy wartości przestaną być banałami (w zderzeniu z codziennością szybko znikają za linią horyzontu, bez śladu, odrywamy je od rzeczywistości), my zaś zaczniemy pragnąć i wybierać życie po jasnej stronie.

Przyszłość nie oznacza żadnej granicy, żadnego „potem.” Zaczyna się już, „tu” i „teraz.” Otwórzmy się, nauczmy się dziwić i dajmy się zaskoczyć. Bo życie pełne jest niespodzianek – nie bójmy się ich. Bo jeszcze wszystko będzie możliwe. Bo „ważne są te dni, których jeszcze nie znamy, ważnych jest kilka tych chwil, na które czekamy...” Coś więcej niż numerologia podpowiada mi, że to będzie dobry rok! Bo najważniejsze to, co jest w nas. Bo „trzeba śnić cierpliwie/ w nadziei że treść się dopełni/ że brakujące słowa/ wejdą w kalekie zdania/i pewność na którą czekamy/ zarzuci kotwicę” (Z. Herbert). Celebrujmy życie, ciesząc się z jego pięknego scenariusza, który, na szczęście, zwykle bywa daleki od tego, który piszemy my sami. Bądźmy wdzięczni.

Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();