Wspieraj naszych - Wywieś flagę! - Ale jaką?

Nie wiem, gdyż nie jestem wróżbitą, jaki nastrój zapanuje nad rozkibicowanym narodem, gdy obecny numer „Podaj Dalej” ujrzy światło dzienne. Wiem natomiast, z całą pewnością, że w przygotowaniach do Euro 2008, w Polsce udała się znakomicie jedna rzecz: kampania reklamowa pewnego browaru, z „flagą kibica”, o biało-czerwonych barwach.

Mam wrażenie, że im mniejsza miejscowość (przynajmniej w okolicy Torunia), tym więcej „biało-czerwonej”, która zdobi i ściany domów, i okna, a nawet dziecięce wózki zupełnie nieświadomych doniosłości historycznej chwili niemowlaków. Świadome, czy też nie, głośnością kibicowania nie muszą zgoła starszym ustępować.

Widząc tryumf zwycięskiej kampanii, można nabrać uzasadnionego przekonania, że patriotyzm mierzony ma być odtąd całkiem konkretnymi jednostkami miary ciał ciekłych, ustalonymi przez promotorów rzeczonej kampanii reklamowej. Jeśli tak sprawy się mają dzisiaj, to cóż dopiero dziać się będzie za cztery lata, gdy wybije godzina Euro 2012?
Jednakże slogan „wspieraj Naszych – wywieś flagę” ma, niestety, także swoje słabe strony. Kim są „nasi”? Z zakłopotaniem stwierdzam oto, że biało-czerwone barwy z „flagi kibica”, mogą oznaczać wsparcie dla… Austrii. A przecież także inni rywale Polaków, Chorwaci, występują najczęściej w trykotach o tych samych kolorach, chociaż przyozdobionych również odrobiną niebieskiego. Co gorsza, łamie się też klucz narodowości samych graczy, skoro „nasi”, piłkarze polskiego pochodzenia, występują w zespole zachodnich sąsiadów, którzy z kolei zachodzą w głowę, jak ograniczyć siłę gry „Jaśka Rogerskiego”, urodzonego w Brazylii reprezentanta kraju znad Wisły. Kompromisem może być wywieszenie flagi… watykańskiej, gdyż Stolica Apostolska, podobnie jak Monaco do UEFA (jeszcze) nie należy.

„Futbolowa naszość” nie musi dyktować nam sposobu przeżywania najbliższego czasu, który po Euro 2008 zaprowadzi nas na Olimpiadę w Pekinie. Głębszych wartości sportu oraz symboliki wyczynu atletów dla duchowych wymiarów życia człowieka świadom był już św. Paweł, który ocenił swe życie jako „występ w dobrych zawodach”. Nawiasem mówiąc, w ostatni dzień futbolowych mistrzostw Europy, „rok pauliński” w Kościele otworzy Benedykt_XVI, który, świadom roli sportu w życiu ludzi i kulturze współczesności, ze względu na termin Igrzysk Olimpijskich, przesunął tegoroczne Światowe Dni Młodzieży z sierpnia na lipiec!

A w wiedeńskim Muzeum Archidiecezjalnym została otwarta wystawa o relacjach między futbolem a religią, pt. „Bohaterowie - święci - napastnicy nieba”. Gdy przyjrzeć się bliżej tym obu sferom - futbolu i religii - zachodzą między nimi zdumiewające paralele - powiedział podczas otwarcia wystawy dyrektor muzeum Bernhard Böhler. Rytuały i gesty w futbolu, jego „ikonografia” i inscenizacja, nawiązują do liturgii. Istnieją podobieństwa w otaczaniu czcią świętych oraz gwiazd futbolu, zbieranie relikwii i piłkarskich trykotów, czy pielgrzymowanie do miejsc świętych i wycieczki na stadiony. Na wystawie zgromadzono liczne dokumenty i filmy wideo nt. obiektów sakralnych, takich jak ikony i relikwiarze, jako przeciwwagę do „dewocjonaliów” i obiektów „kultu” w świecie futbolu, takich jak trykoty i buty piłkarskie, szaliki kibiców, a także fragmenty bramek i piłkarskiej murawy ze sławnych stadionów. Na fotogramach utrwalono też bożyszcza futbolu i ich „zbawienne” gole.

Z kolei niemiecki kapucyn, znany publicysta telewizyjny, O. Paulus Terwitte, opublikował modlitewnik dla dzieci i młodzieży, ze świadectwami gwiazd futbolu, m.in. Lukasa Podolskiego i Sebastiana Schweinsteigera. „Trenerem jest Jezus. On wie, co potrafisz” - napisali wydawcy w przedmowie. „Pozostań w swojej drużynie. On mówi tobie w każdą niedzielę w Ewangelii, jak w swojej drużynie możesz stać się lepszym” – zachęcają.

Najbardziej podoba mi się jednak pomysł działania wolontariuszy, którzy przygotowali 100000 gwizdków z napisem „Pan Bóg na ciebie nie gwiżdże, więc i ty nie gwiżdż na innych”. I tę sentencję warto upowszechniać nie tylko w czasie Euro 2008.

Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();