Warsztaty teatralne

W dniach 27-29 marca odbyły się Warsztaty Teatralne zorganizowane przez nowopowstałe Stowarzyszenie Teatrów Studenckich. Uczestnicy warsztatów (głównie młodzież licealna i studenci) mieli okazję spróbować swoich sił podczas zajęć z reżyserii (prow. A. Słociński), emisji głosu (M. Cysewska), wyobraźni aktorskiej (A. Nowak), teatru ruchu (E. Adamiszyn, A. Kędzia) i pantomimy (A. Balcerzak). Warsztaty były również okazją do poznania tajników sztuki latania (A. Nowak), a na koniec uczestnicy mogli pobawić się w trakcie zajęć z integracji ruchowej (E. Chrulska, M. i M. Chmielak). Warsztaty odbywały się w Dworze Artusa, OdNowie, klubie eNeRDe oraz w SP1.

Szczegółowy opis zajęć:

Pantomima, Anna Balcerzak, Body Art Theater:

Podczas warsztatu z pantomimy uczestnik będzie miał okazję zweryfikować swoje dotychczasowe wyobrażenia o sztuce mimu. Postaram się pokazać oblicze pantomimy, prezentując jej bogatą różnorodność, piękno formy i ogrom wysiłku, jaki należy włożyć w pracę nad swoim ciałem. Warsztaty nie tylko rozwiną świadomość ciała, jego plastykę, możliwości ruchowe, ale też warsztat i umiejętności aktorskie oraz wprowadzą do technik i zasad kompozycji etiud pantomimicznych. Zajęcia z pantomimy uczą także innego podejścia do ciała, zarówno swojego jak i partnera, a także odmiennego spojrzenia na otaczający nas świat, a zwłaszcza sztukę, przez pryzmat ruchu i obrazu.

Trening wyobraźni aktorskiej, Anna Nowak, Teatr Wróbli:

Podczas zajęć uczestnicy poznają ćwiczenia, które ułatwiają identyfikację z graną postacią, rozwijają kreatywność, wrażliwość, koncentrację, umiejętność improwizacji, kształtują orientację w przestrzeni scenicznej. W programie przewidziane są próby pokazania w sposób aktorski: pojęć abstrakcyjnych, przedmiotów martwych, zwierząt, barw, zjawisk meteorologicznych, stanów emocjonalnych etc. Uczestnicy będą konstruować własne etiudy z wykorzystaniem ruchu, dźwięków, a także rekwizytów. Warsztat przydatny nie tylko dla osób występujących na scenie, ale również dla tych, którzy teatrem się nie zajmują, a szukają inspiracji do jakiejkolwiek twórczej pracy.

Podstawy reżyserii, Antoni Słociński, Akademickie Studio Teatralne:

Podczas zajęć omówione zostaną takie zagadnienia jak: wybór repertuaru, dobór obsady aktorskiej, przygotowanie egzemplarza reżyserskiego, opracowanie tekstu, metody i etapy pracy z aktorem, znaczenie ruchu scenicznego, mowy ciała, scenografii oraz muzyki w konstruowaniu przekazu scenicznego. Uczestnicy podejmą także próbę wyreżyserowania sceny z dramatu. Zajęcia szczególnie przydatne dla opiekunów artystycznych prowadzących zespoły teatralne, przygotowujących widowiska muzyczne, koncerty poezji śpiewanej, programy recytatorskie, estradowe, kabaretowe, publicystyczne; widowiska bożonarodzeniowe etc.

Warsztaty parateatralne: „Sztuka latania”, Anna Nowak, Teatr Wróbli:

Zajęcia „Sztuka latania” są zainspirowanie mitem o Dedalu i Ikarze, ich efektem ma być podjęcie próby skonstruowania własnych skrzydeł (w znaczeniu metaforycznym i dosłownym). Wstępem do działań twórczych będzie dyskusja na temat mitu, podczas której zastanawiać się będziemy, co dla nas oznacza wolność, przekraczanie barier, realizacja własnych celów etc. Każdy z uczestników będzie starał się odkryć to, co pozwala mu w pełni realizować się w życiu, a następnie odnajdzie teatralną formę wyrazu (poprzez stworzenie scenek na temat mitu ikaryjskiego oraz skonstruowanie etiudy na temat własnych pasji, celów tego, „co dodaje skrzydeł”) oraz stworzy własne skrzydła. Na koniec zajęć podejmiemy próbę lotu...

Warsztaty integracji ruchowej, Elżbieta Chrulska, Magda i Marcin Chmielak:

czyli każdy z każdym bawić się może. W ramach warsztatów proponujemy chwilę oddechu od typowych ćwiczeń aktorskich. Jako że teatr to przede wszystkim spotkanie człowieka z drugim człowiekiem, postanowiliśmy zadbać także i o tę stronę naszych teatralnych praktyk. Zgodnie z hasłem „każdy z każdym bawić się może”, chcemy zaprosić wszystkich do wspólnej zabawy. W tym celu przygotowaliśmy specjalny program obejmujący różnego typu konkurencje i układy taneczne, dzięki którym każdy będzie miał okazję wykazać się swoimi umiejętnościami i kreatywnością, a wszystko to, by jeszcze lepiej się poznać w warsztatowym gronie i przede wszystkim miło spędzić tych kilka godzin. Nad wszystkim będą czuwać wodzireje, którzy nie jednokrotnie zaskoczą nas swoimi pomysłami i może uchylą rąbka tajemnicy dotyczącej ich fachu...

Warsztaty z emisji głosu, Magdalena Cysewska:

Zapraszam na warsztaty z emisji głosu, które przeznaczone są zarówno dla początkujących i zaawansowanych uczestników. Zajęcia trwają 2 godziny dziennie z małą przerwą. Mają charakter zarówno zbiorowy, jak i indywidualny. Podczas spotkań poznacie swój głos i jego możliwości. Pojawią się elementy dykcji, a także próba zabawy interpretacją. Obowiązuje strój luźny, niekrępujący swobody ruchów. Jeżeli ktoś chce pracować nad konkretną piosenką, proszę przynieść dodatkowy egzemplarz nut i tekst dla prowadzącego.

Podstawy teatru ruchu, Emila Adamiszyn, Anna Kędzia

W trakcie warsztatów będziecie mieli szansę doświadczyć głębokiej relaksacji, jak też zrównoważonego wysiłku fizycznego. Wyzwolimy radość i świadomość ciała. Popracujemy nad oddechem i pokażemy, jak osiągnąć intensywną teatralną „obecność” i naenergetyzowany ruch. Na koniec nauczymy składania precyzyjnych etiud, na które złożą się przepływ i struktura – tworzona przez zapamiętywanie i powtarzanie. Zaproponowane przez nas ćwiczenia pokażą, co znaczy: słyszeć i widzieć na scenie, twórczo reagować na bodźce płynące z otoczenia, odkrywać rytm własnego ciała i rytm grupy oraz przekładać go na podstawowe działania teatralne. Zapraszamy wszystkie osoby bez lub z doświadczeniem teatralnym, muzycznym bądź tanecznym.

kontakt:
teatry.studenckie.umk@o2.pl
http://batheater.bloog.pl/?ticaid=67a92
http://www.teatrwrobli.republika.pl/

Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();