Taki mały, taki chudy...

Świętym może być każdy. Bo właściwie cóż stoi na przeszkodzie? Nie, nie, to żadna promocja. Nie zachęcam tu do kupienia zestawu aureolki i skrzydełek z podręcznikiem „Mały święty”. To tylko sprostowanie pewnych przekłamań, jakie pojawiły się w naszej świadomości i wdarły do sposobu myślenia.

Niektórzy, losowo dobrani ludzie pytani, czy chcieliby zostać świętymi, odpowiadają bez zastanowienia, że gdzie tam. Oni? Nie nadają się, mowy nie ma. A czy chcielibyście iść do nieba? No pewnie! Zadając tym osobom wyżej wymienione pytania i oznajmiając, że bycie świętym i pójście do nieba to wyrażenia bliskoznaczne, warto mieć w zanadrzu jabłko. Kiedy bowiem zapytani uświadamiają sobie tę zależność, otwierają usta tak szeroko, że średniej wielkości owoc tego gatunku zmieściłby się tam bez problemu. Może przesadzam. Ktoś kiedyś powiedział: „jeśli nie będziesz świętym, będziesz nikim”. To dopiero hardcore. Choć, niestety, prawda. W związku z tym, jeśli nie dostaniemy się do nieba, zostanie nam tylko ta druga, o wiele mniej interesująca opcja (o ile w ogóle interesująca).

Fałsz po raz pierwszy

Z czego się bierze nasze przekonanie, że nie jesteśmy w stanie zostać świętymi? Myślę, że jednym z powodów jest złe odczytywanie obrazu świętych i ogólnie chrześcijaństwa. Sam łapię się na tym, że kiedy myślę „święty”, od razu przed oczami wyobraźni widzę mnicha, pustelnika z długą brodą odżywiającego się chlebem z wodą, spędzającego czas (poza posiłkami i codziennymi obowiązkami) wyłącznie na modlitwie.
Kwestia dyskusyjna, czy to jedyna droga. Wychodzę z założenia, że każdy ma swoją i nie możemy powiedzieć, która jest lepsza lub gorsza. Nie do nas należy ocena. Do mnie osobiście bardziej przemawia uśmiechnięty Jan Paweł II, pracowity prymas Wyszyński, czy waleczny ks. Popiełuszko. Żadna droga nie jest zła, jeśli podoba się Bogu.

Fałsz po raz drugi

Dalej, kolejnym powodem może być złe rozumienie żywotów świętych i czasami niestety ubarwianie lub też wyrwanie z kontekstu ich myśli. Sam wyżej zaznaczyłem, z kim mi kojarzy się święty. Pewnie nie jestem jedyny. W pismach tych wybranych łatwo bowiem można trafić na fragmenty, gdzie piszą o swoich słabościach, marności, tym, że nie są godni miłości Boga. Czytając takie rzeczy, możemy pomyśleć „skoro taki ktoś jest marny i nic nie wart, co dopiero ja, który czasem nawet rano mam trudności ze zmówieniem „Ojcze nasz'”?
Każdy z nas jest pełen chwały bożej. Pan nas stworzył na własne podobieństwo, obdarzył życiem, darami, co do których nie ma miary, umarł za nas. Czy jeśli nie byłoby sensu, to Bóg przysłałby swojego Syna, by ten ograniczył się, przyjmując ludzkie ciało, a do tego cierpiał i został zabity w okrutny sposób?

Fałsz po raz trzeci

Myślimy, że w życiu trzeba cierpieć, żeby zasłużyć sobie na niebo. Nie należy się cieszyć, bo przecież to przejaw pychy. A przecież prawdziwe życie z Bogiem daje radość. Radość, a nie jedynie przyjemność. Czym różnią się od siebie te dwa pojęcia? Ta pierwsza jest prawdziwa, trwała, daje satysfakcję i spełnienie. Przyjemność jest krótka, ulotna, łatwodostępna i na dobrą sprawę uzależnia, będąc często celem samym w sobie. Każdy ma do niej dostęp, co zmniejsza jej wartość. Na radość trzeba zapracować. Nieodłączna od niej jest też miłość. Na sądzie Bóg nie zapyta, ile się w życiu wycierpiałeś. Zapyta o miłość. Zajrzyjmy do Ewangelii, tam nikt nam nie narzuca cierpienia. Jezus mówi tylko o miłości.

Może źle zacząłem, mówiąc, że świętym może być każdy. Świętym powinien być każdy. Do tego zostaliśmy powołani. Grzeszymy. Wszyscy grzeszą, mniej, bardziej, ale grzeszą. To nie jest sztuka. Sztuką jest podnosić się, czerpać naukę z błędów. Wydaje mi się, że po to są te błędy właśnie. Na szczęście nie musimy popełniać wszystkich, żeby się uczyć. Warto korzystać z mądrości i doświadczeń tych, którym udało się tą świętość uzyskać.

Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();