SKS

Wszem i wobec ogłaszamy: uruchamiamy

SKANSEN KULTURY STUDENCKIEJ

Gdzie ci studenci, prawdziwi tacy, na miarę czasów, Gdzie? Gdzie? Gdzie?

C jak... cymbał?

Mamy tak wielu studentów (UMK liczy ok. 40 tys.!), ale głód wiedzy odczuwają zaledwie jednostki (na poparcie tej tezy dodam tylko, że chociażby na spotkaniach kół naukowych, gdzie prym winni wieść studenci - przynajmniej tak mówi historia - dominującą grupę stanowią ich opiekunowie). Pytam więc: gdzie u licha jesteście?! Co wiedzie do odkrycia skarbu, budującego przyszłość, jakim jest syndrom poznawczy? Ano, ciekawość „a jak to jest...?” Niegdyś, fascynująca przygoda! Tymczasem dla (po)nowoczesnego żaka to jedynie archaiczny termin, którego znaczenie można poznać za pomocą Google (wymiennym na Wikipedię).

Żeby wygrać, trzeba grać!

Nie wygramy jej w ani w toto- ani w multilotka. Bo nie chodzi o to, żebyśmy byli wybitni, wyjątkowi. Rzecz w tym, żeby się nie nudzić. Cała zabawa polega na tym, żeby być otwartym na nowe, (nie)znane i nie bać się wyzwań. Stawka w grze jest wysoka - na imię jej Szczęście. Najważniejsze jest jednak nie to, czy uda nam się zrealizować wszystko dokładnie tak, jak zaplanowaliśmy. Bo - gwarantuje swoim i cudzym doświadczeniem - nie uda się! Chodzi o to, by umieć poradzić sobie z tym, co stoi na przeszkodzie, by trudności stały się drogą. Drogą, która wzbogaca i uczy. Tu nie chodzi o ilość zgromadzonych skarbów, takich jak tytuły, dyplomy, nagrody, odznaczenia, ordery etc. – z nimi zawsze jest jakiś problem: albo przysparzają dodatkowej pracy (kurzą się niemiłosiernie!) albo nie ma gdzie ich przechowywać we wciąż ciasnych mieszkaniach (mieszkania może i pobudowano, ale kogo na nie stać?), ale o sposób życia.

Nie bądź pajac!

Studia to nie pewne wyuczone spełnianie roli społecznej. Stereotypowe zachowania ulegają przeterminowaniu - winny odejść do lamusa. Studia polegają na dzieleniu się swoimi pytaniami, wątpliwościami, na wspólnym poszukiwaniu, doświadczaniu i przeżywaniu niewiedzy - własnej i cudzej. Widzieć dziury, luki, błędy i mimo to szukać, nie zniechęcać się, próbować odkryć - niekiedy porywając się z motyką na słońce - oto prawdziwe zwycięstwo! Cóż, przyjdzie mi przywołać klasyka polskiej zbawczej refleksji: “Myśli skaczą z człowieka na człowieka, ale nie wszystkich gryzą” (Stanisław Jerzy Lec, Myśli nieuczesane). Może już czas do wieczornego paciorka dorzucić jeszcze jedną intencję: “ugryź mnie!”

A co Wy o tym myślicie? Czekamy na Wasze opinie pod adresem: redakcja@podaj-dalej.info w temacie: Listy do redakcji.

Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();