Rzeka obfitości

Odgrywają dużą rolę. Sieją niemały zamęt. Niby „szczęścia nie dają, ale każdy chce to sprawdzić osobiście” (S. Kisielewski). Mimo to, uważane za zło tego świata. Choć wyniesione na ołtarze, czy to pieniądze są winne? Może to my nadajemy im różne znaczenia? Generujemy stereotypy: biednych frajerów i bogatych oszustów? Czy rzeczywiście trzeba złożyć śluby ubóstwa? Może chodzi o to, by mieć tyle, ile potrzeba i by to one nam służyły – nigdy odwrotnie? Prawdziwy skarb to My.

Każdy się z nimi zetknął: i książę, i żebrak. Zajmują coraz więcej przestrzeni życiowej (także wirtualnej). Stają się jedynym miernikiem sukcesu. „W wędrówkach po Argentynie” Gombrowicz pisał, że dają swobodę, ruch, pewność siebie. I choć trudno zaprzeczać możliwościom, jakie otwierają, coraz częściej stają się psychiczną protezą, a my łowcami banknotów, kolekcjonerami zer na koncie. Handlarzami próbującymi wytargować lepsze życie. Ile kosztuje? Stajemy się kupcami (cudzych?) marzeń. Sprzedawcami podróbek. Za ile oryginał? Jak „wysoko” cenimy życie? Konsumpcyjny szał to nie utopia. Można się mu oprzeć? Czy tożsamy jest z luksusem? Można nasycić oczy, ale głód pozostaje. Nie jest tanio. Nie każdego stać na autentyczność. Każdy może mieć swój styl. Za darmo.

W TV podają kurs dolara, w Internecie czytam o najnowszych doniesieniach z polskiej drogi do wprowadzenia euro. Zaciągamy kolejne długi wdzięczności, toniemy w kredytach zaufania. Z mapy drogocennych i najważniejszych wartości znikają: przyjaźń, wolność, miłość, Bóg. „Słowo honoru dorzucę pani za darmo.” Sprzedajemy odpowiedzialność, prawdę, wierność po dużo niższej cenie. Pieniądz jak narkotyk. Ile jesteś gotów zrobić, by go zdobyć? By wywołać kolejną wojnę, której przyczyną tak naprawdę są pieniądze. Spójrz, jak wielką moc ma błyszczący grosz. Posłuchaj modlitwy krzykliwego świata „pieniądze wskażcie mi drogę” i słów J. Sztaudyngera: „fortuna toczy się kołem – pod kołem to pojąłem”. Nic nie jest na sprzedaż? Wszystko można kupić? Aż ciarki przeszły mnie po plecach. Pieniądze to nie wszystko?

Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();