Pressmaniak 2011, czyli o tym, jak M. i N. podbiły Lublin

Piątek, 20 maja - Toruń - Dworzec PKP - godzina 16:45

W kolejce do kasy biletowej:
- Poproszę dwa bilety studenckie do Lublina – powiedziałam.
- 57,82 zł.
Zapłaciłam oczekiwaną kwotę, odeszłam.

Na peronie:
- W którą stronę będziemy jechać? – zapytała N.
- Wisła płynie w tę stronę – powiedziałam, pokazując ręką właściwy kierunek - więc tam jest Bydgoszcz... My pojedziemy w tamtą stronę - wskazałam kierunek przeciwny do poprzedniego.
- Na pewno?
- Tak – odparłam z lekkim namysłem.

Pociąg przyjechał. Wsiadłyśmy. N. rzuciła się w poszukiwaniu wolnych miejsc, ja grzecznie podążyłam za nią:). Przyjąwszy pomoc w umiejscowieniu bagażu na półce, zajęłyśmy miejsca wśród dwóch jadących już (chyba z Gdyni) mężczyzn. Na twarzy N. pojawił się szeroki, prawie niemieszczący się na jej obliczu, uśmiech.
Pociąg ruszył.
- Jedziemy! - pokrzykiwała co jakiś czas N., uśmiechając się jeszcze szerzej i podskakując z radości na siedzeniu. - Jedziemy!
Jechałyśmy ponad 5 godzin zagadywane przez dojrzałego mężczyznę pochodzącego z miejsca docelowego naszej podróży. Podróż nie mogła odbyć się bez konsumpcji przysmaków i lektury dobrych... notatek:). Po wspomnianych 5 godzinach z lekkim opóźnieniem dotarłyśmy na miejsce.

Lublin - Pressmaniak* i zwiedzanie

Wyposażone w kupon rabatowy na taksówkę pewnej firmy przewozowej (dostałyśmy go od współpodróżniczki) zamówiłyśmy pojazd. 20 min później dotarłyśmy do miejsca noclegu, gdzie, mimo późnej godziny, bardzo życzliwie przyjęła nas znajoma znajomych. „Zmęczone, ale szczęśliwe” poszłyśmy spać.

Następnego dnia, o wskazanej godzinie przybyłyśmy na Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Wchodząc do auli, chwyciłyśmy tamtejsze pismo studenckie w celu przekartkowania i ewentualnego zaczerpnięcia inspiracji. Warsztaty rozpoczęły się niemal punktualnie. W ich trakcie wygłoszonych zostało kilka referatów i odbyły się spotkania praktyczne w TVP Lublin. Wystąpienia dotyczyły m.in. nowego dziennikarstwa, o którym mówił prof. Jerzy Durczak, i PR w mediach, który przybliżał Paweł Burdzy. N. od tego czasu jest zafascynowana prof. Durczakiem. Może będzie z tego jakaś współpraca...?
Jako zestaw osobowy iście nieprzewidywalny i żądny przygód, ruszyłyśmy na obowiązkowe zwiedzanie nowego dla nas miasta. A że do tego lubimy dobrze zjeść... Zamek, Starówka i Ogród Saski urzekły nas do tego stopnia, że zaczęłyśmy snuć plany dotyczące przeniesienia się do Lublina na studia (N.) i wyboru drugiego kierunku lub znalezienia studiów podyplomowych (M.), a już na pewno zamieszkania tam na rok, tak dla doświadczenia.
Jako istoty o pewnym stopniu uduchowienia zwiedziłyśmy niemal wszystkie kościoły w okolicy lubelskiej Starówki, a nawet udałyśmy się na Mszę św. do oo. dominikanów.
Oświecone po wyjściu ze świątyni:
- A może go odwiedzimy? – zapytała N.
- Jednak chcesz? A jak go nie będzie?
- No chodź!
- Czy on będzie nas pamiętał? – nie byłam do końca przekonana. - Ciebie powinien, bo z nim rozmawiałaś.
- Jak tu się wchodzi? – zastanawiała się N. - Może tędy?
- Tu jest strzałka – wskazałam, a kilka metrów dalej sama miałam wątpliwości. - A teraz gdzie?
I w tym momencie spadł nam niemal z nieba, ugościł herbatą i rozmową na balkonie-ogrodzie prowadzonego przez siebie duszpasterstwa. Ojciec Stanisław, rekolekcjonista, goszczący w Toruniu u oo. jezuitów.

Niedziela, 22 maja - Lublin - ok. godziny 11:40
- Poproszę bilet studencki do Torunia - powiedziała N.
- 28, 91.
- Ja również poproszę bilet studencki do Torunia.
- 28,91.

Po zakupieniu prowiantu na podróż wsiadłyśmy do podstawionego pociągu i spędziłyśmy w nim ponad 5 godzin. N. już nie miała tak szerokiego uśmiechu, od Włocławka pogoda przestała być upalna, a ja po 3 godzinach jazdy zaczęłam się nudzić. Zmęczone podróżą, zadowolone z wyjazdu, wróciłyśmy do studenckich obowiązków i... już nie możemy doczekać się kolejnej podróży:D.

*Pressmaniak jest wydarzeniem organizowanym dla członków redakcji mediów studenckich z całej Polski. Założeniem Lubelskich Akademickich Warsztatów Dziennikarskich jest integracja środowisk akademickich związanych z mediami oraz podniesienie świadomości dziennikarskiej wśród początkujących dziennikarzy.
Wydarzenie obfituje w ciekawe doświadczenia i każdego roku gromadzi wielu uczestników z redakcji czasopism, portali internetowych i rozgłośni radiowych całej Polski. Prelegentami warsztatów są znani dziennikarze oraz osoby związane ze światem mediów. Więcej informacji na http://pressmaniak.pl/.

Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();