Podróż zaplanowana

Jeśli chcesz rozśmieszyć Pana Boga, powiedz mu o swoich planach. On zabierze Cię na wyprawę, jakiej nie jesteś w stanie przewidzieć. Odkryje przed Tobą skarby, o jakich nie marzyłeś.

W życiu każdego z nas przychodzi taki dzień, kiedy poukładane życie, plany, przemyślenia biorą w łeb. Jedno wydarzenie, jedna chwila, czasem jedno zdanie i zaczynamy miotać się po omacku w rzeczywistości, która do tej pory była bezpieczną przestrzenią zaufania i przyjaźni.

Praca.
Ludzie
Ambicje.
Namiętności.

Każdy dzień, każda godzina, zaplanowane daleko w przyszłość. Wykazaliśmy się wyobraźnią i umiejętnościami strategicznego myślenia. Tu nie ma miejsca na nieprzewidziane sytuacje, choroby, gorszy czas. Jesteśmy potrzebni tylu osobom. Wiele spraw trzeba załatwić, dopilnować. Tyle miejsc odwiedzić, rozmów przeprowadzić. I muszę to zrobić ja, bo nikt inny nie potrafi. To moje zobowiązania, potrzeby, pomysły, moja misja. Nie mogę pozwolić sobie na słabość!
A tu, w jednej chwili ŁUP! Jedno wydarzenie. Odcina nas od tego tłoku, piętrzących się w kalendarzu dat i godzin, wypełnionych po brzegi zapiskami. Odcina nas jak miecz, przecinający delikatnie opadającą na niego jedwabną chustkę.

oBlany egzamin. rOzstanie. zaGinięcie. chorobA.

Zaskoczeni i zdziwieni, nieraz zdruzgotani lądujemy w nowej rzeczywistości. Zapominamy, że nie wszystko zależy od nas, a właściwie na nic nie mamy wpływu. Plan naszego życia, tak jak nas, stworzył Ktoś inny i On ma własną, lepszą koncepcję tego, jaką drogą mamy pójść.

Wierzysz w to?

Jeśli nie, przyjmujesz na klatę kolejny cios od życia i idziesz dalej, mniej lub bardziej obwiniając świat o jego niesprawiedliwość. Klniesz pod nosem i podążasz obraną przez siebie drogą. Jeśli natomiast wierzysz, że to część wyższego planu, próbujesz przyjąć dar w postaci nagłej zmiany i znaleźć jej sens, odnaleźć się na nowej drodze. Tak zaczyna się przygoda. Dla każdego przygotowana jest inna, niepowtarzalna i dostosowana do indywidualnych możliwości, daleka podróż w odmęty osobowości i życia. Zabierasz ze sobą bagaż doświadczeń, myśli, ludzi i przekonań. Co z nich zostanie?
W czasie wędrówki wyostrzają się zmysły. Słuchasz uważniej, widzisz więcej, bardziej smakujesz otaczającą Cię rzeczywistość. Pojedyncze zdarzenia, rozrzucone po latach Twojego życia, które do tej pory nie były dostrzegane, nabierają znaczenia. Układają się w sensowną całość. Zaczynasz zmieniać swoje postrzeganie świata i opinie. Poznajesz różne konteksty. Na podstawie tego poznania nie poprzestajesz na pierwszej opinii przychodzącej Ci do głowy, na powierzchownej ocenie człowieka, jego postępowania, ale szukasz dalej, głębiej. Świat już nie jest czarny albo biały. Pojawiają się kolory pośrednie o różnej intensywności. Uczysz się je nazywać. Poznając świat, poznajesz siebie. Poznając siebie, poznajesz Boga i Jego plan Twojej podróży. I okazuje się, że zwrot w Twoim życiu miał sens, a odbyta wyprawa dała więcej niż pierwotnie przygotowany scenariusz na życie.
Trzeba zaryzykować, żeby to odkryć. Trzeba zaakceptować trud i konsekwentnie wspinać się na górę zwaną życiem.

Komentarze: 1 / Skomentuj wpis

s. Małgorzata Chmielewska na blogu napisała: "Planujemy, oczekujemy, pragniemy. Wychodzi zupełnie inaczej. I obrażamy się na rzeczywistość, zamiast w tym "inaczej" szukać Sensu". "... to czego nigdy nie wolno nam zrobić, to zrezygnować i utracić nadziei!!!"

Please register or login to post a comment.
Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();