Podróż codzienna

Podróż kojarzy się nam najczęściej z przestrzenią, a właściwie z jej zmianą. Mówimy o podróży do jakiegoś miejsca zaznaczonego na mapie. Jednak to tylko jeden ze sposobów odbierania podróży. Są też inne jej aspekty.

Żaden dzień się nie powtórzy,
nie ma dwóch podobnych nocy,
dwóch tych samych pocałunków,
dwóch jednakich spojrzeń w oczy.
-Wisława Szymborska

Myśl o podróży przywołuje obraz dalekich wypraw. Biura podróży, pociągi, samoloty, walizki, plaża, słońce, przygody. Zapewne większość z nas marzy o podróży życia, być może niektórzy już ją przeżyli. Ale czy myśleliście kiedyś o Waszej codziennej wędrówce? Każdego dnia uczymy się czegoś nowego, zdobywamy jakieś doświadczenia. Są bolesne upadki i radosne wzloty. Zabieramy ze sobą w tę codzienną podróż stos dotychczasowych doświadczeń, wracamy bogatsi o dodatkowe bagaże. Niewątpliwie każdy dzień przynosi coś nowego.

Ludzie

Podróż na uczelnię. Jesteśmy w drodze, mijamy ludzi - znajomych oraz tych zupełnie obcych. Jakiś nieznany mężczyzna otwiera drzwi kobiecie, mówimy „Dzień dobry” sąsiadom, jakaś kobieta z wózkiem potrzebuje naszej pomocy przy wejściu do autobusu, ktoś prosi o skasowanie biletu, często odwzajemniamy uśmiech, potem my się uśmiechamy, czasem nawiązują się rozmowy. Docieramy wreszcie na uczelnię, spotykamy przyjaciół, zdobywamy informacje (o trwających właśnie zajęciach, jak też o tym, w jaki sposób nasi znajomi spędzili wczorajsze popołudnie). Umawiamy się na wieczorne spotkania, planując tym sposobem kolejną podróż. I już wiemy, co przyniósł nam dzień spędzony na uczelni.

Dźwięki

Podróż muzyczna. Słuchawka LEFT do lewego ucha, słuchawka RIGHT do ucha prawego. Odwieczne prawo natury;). Włączamy muzykę i udajemy się w kolejną podróż. Sigur Rós, Cypress Hill, a może muzyka klasyczna. Kwestia indywidualnej wrażliwości. Jednego dnia „oddychamy” według tego rytmu, kolejnego już według innego. A za każdym razem tysiące doznań estetycznych. Ta podróż owocuje w różnoraki sposób: możemy poznać samych siebie, dostrzec to, co w innych przypadkach jest niedostrzegalne lub zwyczajnie zrelaksować się czy też wydobyć z siebie taneczne odruchy;). W odtwarzaczu słyszymy utwór, którego jakiś czas temu namiętnie słuchaliśmy. Jak przy dotknięciu czarodziejskiej różdżki odbywamy sentymentalną podróż w otchłanie przeszłości. Muzyka może nas daleko poprowadzić, jeśli tylko jej na to pozwolimy.

Słowo i obraz

Podróże filmowe i literackie. Otwieramy książkę, włączamy film. Z każdym czytanym zdaniem czy oglądanym ujęciem wchodzimy w nowy świat. Przez „chwilę” jesteśmy innymi ludźmi, odrywamy się od ziemi, jesteśmy w innym miejscu, wśród innych ludzi. Stajemy się bezpośrednimi obserwatorami rozgrywanej właśnie akcji, niekiedy może jesteśmy nawet jej uczestnikami. Odbywamy podróż, nie ruszając się z miejsca.
To tylko przykłady, takich podróży jest wiele: podróżujemy podczas rozmowy - przenosimy się w miejsce z przeszłości, opowiadając komuś dawne historie, odbywamy podróż w duszę drugiej osoby, gdy ta nam się zwierza. A podróże w czasie snu, o których opowiada nam reżyser Christopher Nolan w swojej „Incepcji”? A nauka języka obcego i podróż do kraju, w którym on obowiązuje, dzięki poznawaniu na lekcjach jego tradycji?
Do takich wycieczek nie są nam potrzebne żadne biura podróży ani też wygórowana suma pieniędzy. Ogromnym plusem jest też fakt, że możemy zabrać tyle osób, ile tylko chcemy. Nie potrzeba walizek, rezerwacji miejsc i ściskania się w pociągach. Wystarczy odrobina kreatywności i, co ważne (!), zaangażowania. Można przecież zjeść ciastko i… delektować się ciastkiem, udając się jednocześnie w podróż niebiańskiego smaku. Mamy wybór: zwykłe, codzienne czynności możemy traktować jako swego rodzaju obowiązek czy przyzwyczajenie albo też każdą, pozornie zwykłą chwilę, uczynić wyjątkową, by móc się nią cieszyć. A w tym tkwi chyba cały sens podróży.

To właśnie jest podróż dnia codziennego. Głównie od nas zależy, jaki bagaż doświadczeń zbierzemy: czego dowiemy się o sobie, o osobach, które będą nam towarzyszyć, kogo poznamy, co nowego odkryjemy, a przede wszystkim, jakich emocji nam ta wyprawa dostarczy. Podróże kształcą, więc wyciągajmy wnioski, uczmy się. Zapamiętujmy ważne chwile, róbmy dużo zdjęć. Przecież „żaden dzień się nie powtórzy”. Przyjemnej podróży!

Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();