Otwórz uszy

Serwis Jamendo.com skupia artystów i słuchaczy chcących propagować ideę Wolnej Kultury. Jest on platformą wymiany muzyki, którą każdy może tworzyć, udostępnić, ściągnąć, przesłuchać i ocenić. W chwili druku tego numeru w serwisie zarejestrowanych jest ponad 15 tys. albumów z różnych gatunków muzyki, pochodzących ze wszystkich stron świata. Prezentuję Wam pięć wartych, moim zdaniem, przesłuchania albumów. Miłego słuchania!

Albumy można odsłuchać z tej listy odtwarzania: http://www.jamendo.com/en/playlist/102391 lub poniżej:)
Odtwarzacze ładowane są ze strony Jamendo, zatem nie możemy nic poradzić na ich ew. nie załadowanie się:(

Ant on Wax feat. Noar - Information

 

Już sam nie pamiętam, jak odkryłem ten album. Pamiętam za to, że towarzyszył mi on długo w miejskich przechadzkach, podczas jazdy na rowerze, w autobusach, tramwajach, pociągach. A moi znajomi, że ich zarzuciłem linkami do niego. Jest to świetnie skomponowana elektroniczna dawka pozytywnej energii z miłym wokalem i przemyślanymi tekstami, która z powodzeniem mogłaby stać się dyskotekowym hitem, a z pewnością jest jednym z najlepszych albumów dostępnych na Jamendo. Wbrew powszechnej opinii na temat tego rodzaju muzyki, słuchając tej EP-ki nie natrafimy na monotonię czy męczące uderzenia. Wręcz przeciwnie - płyta pełna jest różnorodnych dźwięków i naprawdę ciężko jednoznacznie ją sklasyfikować. Tytułowe „Information” to dynamiczny utwór, wyraźnie inspirowany współczesnością, Internetem i komputeryzacją społeczeństwa, a jednocześnie należy do tych piosenek, przy których nie tylko dobrze się tańczy, ale i pracuje. „Loser” to kompozycja, która potrafi cały dzień chodzić po głowie i przyprawiać nie tyle o jej ból, co o gwizd lub nucenie. Klimat wypełnia mniej przebojowy „Mühold”, a całość zamyka spokojny „I do what I like”, świetnie wpisujący się w loungową, leniwą atmosferę.

Do pobrania stąd: http://www.jamendo.com/pl/album/22391

Do-Up - Acoustic Lounge (Live)

 

Jeśli lubicie leniwie przeciągać się w wytartych kanapach, sącząc złociste lub kolorowe napoje bogów, istnieje spora szansa, że spodoba Wam się płyta rosyjskiej grupy Do-Up. Acoustic Lounge wprowadza w klimat klubowych wieczorów, pełnych ciekawych, niedokończonych nigdy rozmów, rodzących się spontanicznie pomysłów czy pisanych na kolanie wierszy. Spokojne, leniwie przelewające się między sobą dźwięki i melodyjny wokal są źródłem pozytywnej, uspokajającej energii. W sam raz na ukojenie skołatanych codziennością nerwów i naładowanie baterii.

Do pobrania stąd: http://www.jamendo.com/pl/album/5589

LFG - Duma i upadek

 

Mówią, że na Słońcu nie ma zimy. Ale gdyby była, uważam, że brzmiałaby podobnie jak z płyty „Duma i upadek” bydgoskiego trio Luminous Flesh Gigants. Ta spokojna, melodyjna kompozycja szczególnie wyróżnia się na tle pozostałych dziesięciu progresywnych utworów albumu i w moim przekonaniu jest jego numerem jeden. Album zachęca do słuchania czystością brzmienia i kompozycji, niebanalnym muzycznym przekazem i energią, która z pewnością poruszyłaby tłumy na koncertach. Jest daleki od chaosu, grzmotów i gitarowego łupania. Przeciwnie, bardzo spójny, niczym dobrze skonstruowana fabuła, wciąga jak świetna książka – książka bez słów. „Duma i upadek” zabiera słuchacza w rockową, instrumentalną podróż, niemal za horyzont zdarzeń. Miejscami ta podróż może wydawać się przydługa (prawie siedemdziesiąt minut), może warto byłoby zrezygnować z niektórych partii. Mimo wszystko, jest warta poświęconego czasu i, jak powiedział mój znajomy po usłyszeniu pierwszych taktów, fajna.

Do pobrania stąd: http://www.jamendo.com/pl/album/4029

Orchid - takk!_soundsampler

 

Zaczynali od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2006 w Poznaniu. Mówią o sobie, że po prostu grają rock'n'rolla, a efekty specjalne są wliczone w koszta. Efekty te można usłyszeć na ich debiutanckiej EP-ce „takk!_soundsampler”, płycie, którą od pierwszej piosenki chce się słuchać na okrągło. Chwytające, proste melodie, miły wokal i ciekawe, dalekie od komercyjnych, aranżacje sprawiły, że już zarezerwowałem sobie miejsce na półce na nadchodzący longplay grupy. Zdecydowanym numerem jeden płyty jest „Call to the past”, przy którym grzechem jest nie tańczyć i „Secret life of words”, przy którym wskazane jest bujanie się. Zainteresowani odkryją pewnie profil MySpace grupy i trzy inne piosenki, z których najbardziej wpadło mi w ucho „Drag”. Gorąco polecam!

Do pobrania stąd: http://www.jamendo.com/pl/album/5175

Spine - Nowe uderzenie

 

„Nowe uderzenie, eŁ-De-Zet podziemie” – tak przedstawia siebie łódzki, nu-metalowy zespół Spine. Na pierwszy rzut uszu dźwięki wydają się znajome, gdzieś jakby w tle brzmi Linkin Park albo Nickelback. Mimo to chłopaki wychodzą obronną nutą z połączenia rockowych brzmień z hip-hopem. „Nowe uderzenie” to krótki album z pięcioma utworami, w którym zespół stara się pokazać, że można tworzyć muzykę ponad podziałami, mieszać gatunki, bo tak naprawdę muzyka jest jedna. Ta niespełna dwudziestominutowa mieszanka energetycznych, przyjemnych dla ucha utworów, którą z każdym kolejnym odsłuchaniem oceniałem coraz wyżej, pokazuje, że nasze kapele mogą grać na dobrym, światowym poziomie. Zarówno fani nu-metalowych brzmień, jak i wszelkich rockowo-hip-hopowych mieszanek nie powinni czuć się zawiedzeni.

Do pobrania stąd: http://www.jamendo.com/pl/album/10664

Komentarze: 1 / Skomentuj wpis

Również polecam! :D Ale - uwaga! Można się uzależnić od... dawki dobrych dźwięków! ;)

Please register or login to post a comment.
Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();