Ostatnia szansa na drugi kierunek

Chociaż od podpisania przez prezydenta Komorowskiego nowej ustawy o szkolnictwie wyższym minęły ponad dwa miesiące, wciąż budzi ona kontrowersje wśród studentów. Wielu z nas jest bowiem błędnie przekonanych o tym, że już w tym roku zapłacą za drugi kierunek na studiach dziennych.

Niestety fundament pod takie mylne pojęcie położyli ludzie, którzy powinni czuć się odpowiedzialni za jakość przekazywanych informacji - publikujący na stronach internetowych. Wiadomo, że większość z młodych, mających wątpliwości związane z tematem studiów, poszła po najmniejszej linii oporu i skontaktowała się z wujkiem Google. Zamiłowanie do lenistwa przejawiali też liczni „specjaliści” od prawa, opracowując swoje teksty na zasadzie „kopiuj-wklej”, bo skoro technika pozwala zaoszczędzić tyle czasu, to po co się męczyć? W ten sposób to, co pojawiło się na jednym portalu, szybko trafiało na następny w odświeżonej formie.

Trochę prawa

Właśnie dlatego większość tytułów, które odnoszą się do drugiego kierunku huczy: „Zapłacisz za drugi kierunek!”. Jako podstawę swojej teorii „specjaliści” wskazują datę wejścia w życie ustawy zmieniającej dotychczasowe regulacje - 1 października 2011, wychodząc z założenia, że skoro przepisy będą obowiązywać od nowego roku akademickiego, to będziemy musieli już płacić. Tymczasem artykuł 29 ustawy z 18 marca 2011 (więc ustawy zmieniającej, nie tej zmienianej!), mówi że regulacje nie dotyczą studentów w trakcie nauki oraz tych którzy będą się rekrutować w tym roku. Dla upartych: wejdźcie na isap.sejm.gov.pl, wyszukajcie ustawę, wpisując 18 marca 2011 w datę wydania i zajrzyjcie do artykułu 29 (znajduje się niemal na końcu aktu). Możecie też wybrać prostszą drogę - zadzwonić do komisji rekrutacyjnej, gdzie zdobyłem potwierdzone informacje.

Rejestracja pełną parą

Skoro już wiemy, że w tym roku ostatni raz możemy korzystać z dobrodziejstwa bezpłatnych studiów dziennych na różnych kierunkach, to może czas się za czymś rozejrzeć? Rekrutacja na większość kierunków dla kandydatów z nową maturą trwa do 4 lipca (wystarczy się zarejestrować i zapłacić, dokumenty składają ci, którzy się dostali). Wybór mniej lub bardziej interesujących kierunków jest w Toruniu bardzo szeroki. Jeśli rozpoczęliście studia, które mogą skończyć się tylko w „pośredniaku” albo chcecie przedłużyć swoją karierę wiecznego imprezowicza, to lepiej odpalajcie komputery. Oczywiście, jeśli zaczniecie bezpłatny kierunek jeszcze w tym roku, to nikt nie zażąda od was haraczu do czasu jego ukończenia, chyba że czas na studiach leciał wam tak szybko, że skończycie w czasie studiów 26 lat.

Ciężka sztuka przekonywania

Studenci oczywiście wpadli w histerię. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego twardo stoi przy swoich postulatach, nie ma już szans, żeby wrócić do rzeczywistości akademickiej sprzed zmian. Strona rządowa podkreśla przede wszystkim, że zwolni się wiele miejsc dla tych, którym naprawdę zależy, żeby rozwinąć skrzydła na studiach. W ogóle wprowadzona ustawa jest pełna nowych regulacji mających poprawić jakość kształcenia (a z tą jest w naszym kraju fatalnie), co również ma być argumentem przemawiającym za płatnością za drugi kierunek. Studenci mają zaś wybierać te kierunki, które w przyszłości dadzą im zatrudnienie, a nie kilka lat studenckiego życia i zero perspektyw. Młodzi Polacy jak lwy bronią równego dostępu do edukacji, przypominając, że to konstytucyjny obowiązek państwa. Rządowi zarzuca się też, że oszczędza na tych, którzy i tak mają pod górkę. W praktyce racja w tej sprawie leży gdzieś pośrodku, nie mieszkamy bowiem na Zachodzie, gdzie można spokojnie dorabiać i studiować albo spłacać kredyt studencki na stabilnym rynku pracy. Ogólnie jednak zmiany wprowadzone przez ustawę powinny w przyszłości faktycznie poprawić jakość na krajowych uczelniach.

Jeśli ktoś z Was jest zdecydowany na wyzwanie w postaci studiowania dwóch kierunków, to powinien brać się za rejestrację. Okazja zaoszczędzenia dużych pieniędzy już się nie powtórzy.

Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();