Marionetki

Kurtyna unosi się, spada. Scena w świetle lamp. Na niej ludzie. Cienie. Zaplątani w sznurowanej pajęczynie. Zagubieni na przedmieściach słabości. Biegają w szaleńczym wirze. Unoszą się lekko tak, niczym w tańcu. Zapatrzeni w siebie. Zdaje im się, że robią, co chcą. Mają wszystko. Wyglądają na szczęśliwych. Piękni i efektowni. Pełni dumy. I pomyśleć, kto by tak nie chciał... hm... marzenie... W tłumie zgubić siebie? Ludzie jak liście – idą tam, gdzie wiatr ich ciska... Nie pamiętają, skąd przyszli i po co.

Wreszcie jedna przystaje – na granicy śmieszności. Lukrowana lalka. Patrzy wprost na mnie. Dotyka ręką. Nie, nie mnie, kryształowej tafli lustra. Wykonuje dziwne ruchy. Jakby szukała rysów swej twarzy. Idealnie wygładzona maska, z retuszem komputerowym. Co kryje się za oczami, które patrzą na nią? Dwa ziarenka prawdy. Perły zamknięte w muszli, w obawie przed roztoczami kurzu. Pieczołowicie skrywane za kotarą. Pod nią tylko przeszywający chłód. Unika spojrzenia. Ukradkiem dostrzec można jak z plastikowych rzęs płynie sztuczna łza. Przechyla głowę. Próbuje rozpoznać. Wyciąga dłoń, lecz co ma uczynić pozostawiona sama sobie? Ostatecznie zamiera. Powalona swym pięknem? Czy potrafi coś więcej? Znosi wszystko z uśmiechem. Wszystko przetrzyma. Nigdy się nie skarży. Zawsze na usługach sznurków. Nigdy się nie poddaje. Musi grać. Przedstawienie musi trwać.

Łatwo powiedzieć? Nie, mylisz się. Dobrze wiem, że są takie chwile, kiedy chciałoby się być niewidzialnym, założyć płaszcz ochronny, spuścić z tonu, ulecieć przez otwarty wentyl bezpieczeństwa... A jednak... myślenie boli?! Jakiś głos każe ci nie robić nic, w miejscu stać i czekać na znak? Zastanawiałeś się kiedyś, jaka będzie Twoja ostatnia rola? Czy zostanie coś po Tobie? Zdjęcie, sukienka, para butów, ślad szminki... Tak nie musi być. Jakie będzie jutro? Czy w kraju, w którym żyję, istnieje jeszcze jakieś poza kurtyną? A może to tylko plotka? Tylko kto ją kupi? Skoro każdy z nas jest marionetką w ogromnym sklepie z zabawkami. Pytanie tylko: kto za tym stoi.

Komentarze: 1 / Skomentuj wpis

Skojarzenie z: Zbigniew Preisner - Les Marionettes
http://www.youtube.com/watch?v=ikBg4BDgsso

Please register or login to post a comment.
Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();