Ktokolwiek widzi

Co roku w Polsce odnotowuje się około 15 tysięcy zaginięć. Większość z nich, około 70%, udaje się wyjaśnić. Reszta pozostaje niestety tajemnicą.

W bazie osób zaginionych, prowadzonej przez Fundację Itaka, znaleźć można nazwiska osób w różnym wieku, zarówno kobiet, mężczyzn, jak i dzieci. Niektóre z poszukiwanych osób zaginęły na początku listopada tego roku. Inne są poszukiwane przez policję, rodzinę i bliskich już od kilku, niekiedy nawet kilkunastu lat. Historia każdej zaginionej osoby jest inna. Różne są przyczyny i okoliczności zaginięcia. Jednak ból i cierpienie towarzyszące każdemu przypadkowi są takie same.

Dlaczego…?

Każda informacja dotycząca zaginięcia zawiera dane personalne poszukiwanej osoby, datę i miejsce zaginięcia oraz zdjęcie. Ważne, by na zdjęciu była wyraźnie widoczna twarz zaginionego. W bazie osób zaginionych znaleźć można nie tylko zdjęcia dowodowe czy legitymacyjne. Często są też zdjęcia zrobione przez rodzinę lub bliskich w jakiejś prozaicznej, codziennej sytuacji. Sytuacji, która niczym nie zapowiada późniejszego cierpienia, pytań pozostawionych bez odpowiedzi, straty. Jednak baza nie odpowie na pytania, które każdego dnia zadają sobie rodziny i bliscy poszukiwanych osób. Dlaczego ktoś bliski pewnego dnia wyszedł z domu i nie wrócił? Co dzieje się z zaginioną córką/synem/matką/ojcem/siostrą/bratem? Baza, choć pomocna w odnajdywaniu zaginionych osób, milczy w kwestii ludzkich uczuć i emocji. A przecież człowiek nie może tak po prostu zniknąć.

Na każdym kroku doświadczamy obecności innych ludzi. Odczuwamy ich istnienie. Mijamy innych, idąc ulicą. Każdego dnia spotykamy kogoś w drodze do szkoły, do pracy, do lekarza, na spacerze. Niemal każdego dnia ktoś podaje nam chleb w sklepie, wydaje „resztę”, uśmiecha się i mówi „do widzenia”. Spacerując przytulną alejką w parku, dostrzegamy parę zakochanych siedzącą na ustronnej ławce. Po drugiej stronie ulicy widzimy grupkę chłopców grających właśnie w piłkę. W jednym z okien zabytkowej kamiennicy spogląda na nas starsza pani. Ktoś otwiera drzwi, wsiada do samochodu i odjeżdża. Inni. A jednak tacy sami jak my. Dlaczego niektórzy z nich pewnego dnia giną bez wieści?

Przyczyny zaginięć bywają różne. Zaginieni to często osoby cierpiące z powodu różnych chorób psychicznych i fizycznych. Wśród nich są ofiary nieszczęśliwych wypadków, z urazami głowy. Ludzie, którym zanik pamięci uniemożliwia powrót do domu i odszukanie bliskich. Część spośród zaginionych to osoby, które świadomie zrywają kontakt z rodziną. Niestety, wśród poszukiwanych są też i takie osoby, które padły ofiarą przestępstwa. Każde zaginięcie to lawina pytań. Każdemu zaginięciu towarzyszy cierpienie, rozpacz i tęsknota. Każdy zaginiony to człowiek.

Bliżej

Wielu zaginięć można uniknąć. Na stronie Fundacji Itaka, Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, znaleźć można porady dotyczące tego, w jaki sposób zapobiegać tego typu sytuacjom. Fundacja oferuje także wsparcie dla rodzin osób zaginionych.

W człowieku tkwi ogromny potencjał. Potencjał bliskości i zrozumienia drugiego człowieka. Często wystarczy spojrzeć głębiej, by znaleźć się bliżej drugiej osoby. W pośpiechu zwyczajnego dnia spróbujmy dostrzec innych. Dostrzec naprawdę. Bo przecież człowiek nie może tak po prostu zniknąć.

Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();