Kobieta i mężczyzna. Boska miłość

Z półki Dona: Kobieta i mężczyzna: Boska miłość / Z o. Joachimem Badenim rozmawia Sylwester Szefer / Kraków: Wydawnictwo AA, 2007, s. 155 [3]

Co może powiedzieć zakonnik o związku kobiety i mężczyzny? Przecież temat zna tylko z teorii. Jednak okazuje się, że ojciec Joachim Badeni jest jednym z najlepszych specjalistów od miłości, i to co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze — jako duszpasterz akademicki z kilkudziesięcioletnim stażem poznał tysiące ludzi, którzy przychodzili do niego z problemami sercowymi. Po drugie — ojciec Joachim jest mistykiem, człowiekiem żyjącym w głębokiej przyjaźni z Bogiem. I z tej zażyłości czerpie mądrość. Słowa te znajdziemy we wprowadzeniu do książki, która jest zapisem trzech rozmów przeprowadzonych z o. Joachimem Badenim w styczniu i czerwcu 2007 r. przez dziennikarza — redaktora naczelnego czasopisma „Jezus żyje!”, członka katolickiej Wspólnoty Emmanuel, ojca i męża — Sylwestra Szefera.

W dociekliwy i błyskotliwy sposób wciąga dominikanina w rozmowę o miłości małżeńskiej, o mistyce tejże miłości, kryzysie małżeństwa. Dwaj mężczyźni, świecki (Sylwester Szefer także jest teologiem) i duchowny dyskutują o Duchu Świętym, ascezie, powołaniu, sile miłości Boga, namiętnościach, relacji erotycznej, kolosalnej różnicy: kocham cię a ślubuję ci miłość; wspólnocie sakramentalnej, świętości kobiet i mężczyzn. Przeczytamy, że modlitwa z wiary to szalona moc, warto się żenić i że seks jest czymś dobrym. Rozmowy te są niezwykłe, pasjonujące.

Rozmówca redaktora -– zakonnik, arystokrata, mędrzec, współtwórca krakowskiego duszpasterstwa akademickiego”Beczka” –- z wielką odwagą i mądrością staje wobec trudnych pytań dziennikarza. Często podaje praktyczne wskazówki, choć jak mówi: na najgłębsze rzeczy nie ma recepty ludzkiej, jest tylko Boska. Można dużo rzeczy zrobić medycyną, leczeniem, ale ostatecznie -– jak mówił Jan Paweł II –- Chrystus jest odpowiedzią. To brzmi banalnie, ale jest prawdziwe. Rozmawiają o rzeczach małych i wielkich, ważnych drobiazgach, o tym że można żyć bosko. Odwołuje się do rozmów z małżeństwami, wspomina własne przeżycia, filmy i książki (często przywoływany Mistrz Eckhart). Wielką zaletą książki są umieszczone na każdej stronie, na marginesach główne myśli.

Ojciec Badeni zmarł 11 marca br. w Krakowie. Miał 97 lat. Był m. in. wychowawcą braci kleryków, duszpasterzem akademickim w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie. Niezwykle popularny, niemalże legendarny. Z książki możemy dowiedzieć się, że posiadał charyzmat kojarzenia par małżeńskich; utarło się powiedzenie: Tylko Badeni dobrze cię ożeni. Był współautorem takich książek jak „Kobieta,boska tajemnica” czy „Sekrety mnichów. Sprawdzone przepisy na udane życie”, również „Śmierć? Każdemu polecam!” Nasza lektura zawiera krótką biografię dominikanina. Tych kilka wątków zostało wymownie zatytułowanych: „Moje życie było nieciekawe”. Tak o. Joachim odpowiadał, gdy ktoś pytał go co robił przed wojną; gdy się wczytamy w te epizody od razu odkryjemy, że to życie było interesujące i zdumiewające. A dla czytających o. Badeni, w zakończeniu udziela Błogosławieństwa. Gorąco polecam lekturę tej książki.

Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();