Juno - Ekspresowy kurs dojrzewania

Tematyka ciążowa zupełnie wyeksploatowana? Zakończenie inicjacji seksualnej 16-latków niechcianą ciążą to pech czy głupota? Bo przecież nie miłość... Pierwsza myśl i najłatwiejsza opcja – aborcja. Dalej: adopcja przez bezdzietne małżeństwo (znalezione wśród ogłoszeń prasowych „obok papużek i innych rupieci”). I… lawina komplikacji. Pytanie – gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla dziecka? Ono ginie w oceanie wód płodowych wraz z powiększającym się brzuchem…

Co sprawia, że film rzuca nowe światło na skrywane, trudne tematy, takie jak: aborcja, wkraczanie w dorosłość, macierzyństwo, ojcostwo? Może to, że wbrew konwenansom, młoda buntowniczka, dowcipna nastolatka, fanka krwawych horrorów i punk rocka (w roli Juno − Ellen Paige) w trudnej sytuacji radzi sobie (sama – bo supersamiec i sprawca stanu błogosławionego zajęty jest oddawaniem się swoim pasjom: bieganiu i pochłanianiu tic-tac’ ów) – czy rzeczywiście lepiej, dojrzalej niż niejeden dorosły? Może Juno pomaga nam zdjąć także nasze maski?

Film pozbawiony zbędnego dramatyzowania. Ważne sprawy podaje w lekkiej, ironicznej formie – jak przystało na nasze czasy.(?) Choć szkoda, że w amerykańskim pragmatyzmie brak piękna autentyzmu, trudno nie kupić morału, gdy nie czuje się, że ktoś moralizuje. W historiach pisanych przez życie wszystko jest na opak, warto więc uważać na stare, niewinne fotele i pamiętać, że: Najlepiej jest znaleźć osobę, która kocha cię dokładnie taką, jaką jesteś. Czy w dobrym czy złym nastroju, wyglądającą dobrze czy kiepsko, czy co tam jeszcze. Ta właściwa osoba zawsze będzie, uważać ciebie za ósmy cud świata. Z taką osobą warto się trzymać.

Klimat budują dialogi napisane przez byłą pracownicę sekstelefonu (brzmią wyjątkowo naturalnie) i ścieżka dźwiękowa (m.in. utwory w wykonaniu The Velvet Underground, Cat Power, Sonic Youth) swoją bezpretensjonalnością przypominająca bardziej wczesnoszkolne piosenki niż muzykę do oscarowego filmu.

Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();