I ślubuję ci... codzienny masaż stóp

Jeśli uważasz, że słowa „tradycyjnej” przysięgi małżeńskiej oderwane są istoty twojego człowieczeństwa, oklepane, puste lub po prostu nudne i wolisz obiecać codzienne czułe pocałunki lub parzenie porannej kawy – teraz jest to możliwe. A wszystko to za sprawą ślubów humanistycznych, które powoli zyskują sobie w Polsce coraz więcej zwolenników. I wbrew trochę mylącej nazwie mogą być zawarte nawet jeśli większą miłością darzysz równania algebraiczne niż prozę Hugo.

Estetycznie

Ślub jest jednym z najważniejszych w życiu rytuałów przejścia, dlatego powinien być wyjątkowy. Tak ciągle uważa większość Polaków, nadal wyznając zasadę „zastaw się, a postaw się”, biorąc kredyty na płacenie weselnego poczęstunku czy podróży poślubnej. A wszystko to dlatego, że rytuał przejścia z definicji ma być wyraźną, grubą kreską, oddzielającą życie przed od tego po. Nawet jeśli odbija się później czkawką w postaci rosnących rat spłacanego kredytu.

Ślub cywilny, nierzadko pozbawiony wyjątkowości i odhumanizowany, wiążący się z powtórzeniem zawsze tej samej formułki – często stanowi niewystarczający rytuał przejścia. Brakuje w nim wyjątkowości i tej magii, którą częstokroć przypisuje się bardziej uroczystym ślubom kościelnym. Dlatego więc nawet ludzie niewierzący zawierają śluby kościelne. Kusi ich jednak nie tyle system wartości, co atrakcyjność rytuału, biała suknia i cała ta otoczka, o której już w dzieciństwie marzą małe dziewczynki. A z dobrą otoczką ślub wydaje się bardziej „ważny”.

Ślub humanistyczny ma być alternatywą dla osób niewierzących, które z różnych powodów – często estetycznych - nie chcą wziąć mało atrakcyjnego ślubu cywilnego. Co więcej, rytuał taki jest w stanie zadowolić wszelkie, nawet najbardziej wybredne gusta. Śluby cywilne, zwykle szablonowe i płytkie w swej formie, wypadają blado przy humanistycznych ceremoniach, podczas których młodzi mogą wybrać nie tylko miejsce (odpowiednio duży i neutralny światopoglądowo lokal) i muzykę, ale także sami ułożyć słowa przysięgi.

Ludzki pępek świata

Ślub humanistyczny to z założenia nie tylko ładne piosenki i oryginalne przysięgi. Prawdziwy – powinien opierać się na wartościach humanistycznych. Ale co to znaczy? Humanistyczny dekalog stawia na piedestale takie wartości jak wolność, rozum, równość płci, twórczość, tolerancję, wezwanie do doskonalenia i społeczne zaangażowanie. Przypominają się szkolne lekcje z oświecenia? Ceremonia humanistyczna powinna koncentrować całą uwagę na człowieku. Człowiek bowiem jest miarą wszechrzeczy. Jest początkiem i końcem świata wartości. Indywidualizm i personalizacja są najważniejszymi cechami tego rytuału. Dlatego też nie ma jednego ślubu humanistycznego, jest ich tyle, ilu humanistów, a ceremonia ma wyjątkowość poszczególnych jednostek wydobyć i podkreślić. I co najważniejsze – ceremonia ta odbywa się nie tyle przed Bogiem, co przed społeczeństwem. I to koniecznie w miejscu wolnym od religijnych symboli. Zdarzają się oczywiście wierzący humaniści, ale wierni swojemu światopoglądowi nie chcą mieszać Boga do tak ważnej rzeczy jak małżeństwo.

Lekcja historii

Pierwszy polski ślub humanistyczny w 2007 roku zawarli Monika i Miłosz, a cała ceremonia odbyła się w miejscu znaczącym - w niegdysiejszym Muzeum Przemysłu i Rolnictwa – warszawskim symbolu pracy u podstaw. Ceremonię zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów we współpracy ze Szkockim Towarzystwem Humanistycznym. Przed ślubem młodzi wraz z celebransem ustalili treść przysięgi oraz przebieg ceremonii. Były świece i kwiaty. Zamiast wierności do końca życia obiecali sobie między innymi wzajemną troskę, parzenie porannej kawy, oglądanie filmów, zgodę na podjadanie batonów i dzielenie się materiałem genetycznym. Jako humaniści szanują swoją wzajemną wolność i dopuszczają możliwość zmiany partnerów. Ich ślub nie jest uznany przez polskie prawo. Status prawny związków humanistycznych jest taki sam, jak kiedyś ślubów kościelnych, które przed wprowadzeniem ślubów konkordatowych musiały zostać potwierdzone w urzędzie stanu cywilnego (do 1998 roku). Tymczasem w niektórych krajach śluby humanistyczne są uznawane przez prawo. Dzieje się tak w Norwegii, USA i Szkocji. W Polsce nadal są kaprysem małżonków i medialną atrakcją. Jednak, jak podkreślają humaniści – będą dążyć do tego, aby związki te były zalegalizowane.

Idzie nowe

Śluby humanistyczne są też alternatywą dla par homoseksualnych, które w Polsce nie mogą zawrzeć legalnego „małżeństwa”. Kiedy w sierpniu 2008 roku zawarto pierwszy w Polsce taki ślub, sytuacja ta nie zdobyła aż takiej uwagi społeczeństwa, na jaką by zasługiwała. Tymczasem był to nie tylko pierwszy homoseksualny ślub w Polsce, ale także pierwszy religijny ślub par tej samej płci. Obie panie są bowiem chrześcijankami, a ceremonię religijną sprawował prezbiter Reformowanego Kościoła Katolickiego.

W pigułce

Zaintrygowały cię ceremonie humanistyczne? Nic prostszego, niż samemu zawrzeć taki związek. Oto jak przedstawia się procedura w kilku krokach. 1. Znajdź partnera (płeć obojętna). 2. Zastanówcie się, czy podzielacie wartości humanistyczne i czy chcecie humanistycznej ceremonii. 3. Wymyślcie, jak chcecie zorganizować ślub. Najważniejsze – gdzie? Były już śluby wśród świec i orchidei; na rowerach, poprzedzone rowerową wycieczką po Warszawie, czy w kinie, poprzedzony projekcją filmu. 4. Zgłoś się do Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów – oni sprawdzą, czy naprawdę wyznajesz humanistyczne wartości (warto wcześniej zapoznać się z Manifestem Humanistycznym z 2000 roku), czy chcesz po prostu oryginalnego ślubu. Nie ma co ukrywać, że pierwszy powód jest bardziej pożądany. 5. Ślubu udzieli wam mistrz ceremonii, związany z ruchem humanistycznym. Wcześniej porozmawia z wami o waszych oczekiwaniach a potem przygotuje ślub, który je spełni.

Zamiast zakończenia – początek

Śluby humanistyczne mają więc trzy potencjalne grupy odbiorców – środowiska homoseksualne, dla których w wielu krajach nadal jest to jedyna możliwość zawarcia „małżeństwa”, osoby utożsamiające się z humanistycznym systemem wartości oraz ludzi marzących o nieszablonowym, wyjątkowym ślubie i jedynej w swoim rodzaju przysiędze. Mają być formą ludzkiej ekspresji, pokazywać indywidualną wyobraźnię i światopogląd. Z roku na rok coraz więcej osób zawiera humanistyczne związki. Bez problemu można odnaleźć w Internecie daty najbliższych ślubów, przeczytać relacje, a być może nawet w nich uczestniczyć, a potem z ciekawością obserwować, do czego to wszystko doprowadzi.

Komentarze: 3 / Skomentuj wpis

Nie uważam za dobry początek branie kredytu na organizację wesela - to zły start - wchodzić w nowe życie z długiem... Nie polecam, lepiej bardziej pokombinować i tak miłość zwycięży!

5

A ja na wesele wziołem kredyt

www.RybkaDarwina.pl - zapraszamy do naszego sklepu, w którym można nabyć produkty dla ateistów, racjonalistów oraz wolnomyślicieli :)

Please register or login to post a comment.
Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();