Dobroczynny niedosyt

Pełnia… Nieustannie chcemy ją osiągnąć. W różnych sferach życia – osobistej, materialnej, zawodowej… A przecież to właśnie niedosyt jest motorem napędowym naszych działań. Zatem może warto przyjąć tę „niepełność” życia jako dobrodziejstwo?

Pełnia to słowo budzące rozmaite, zwykle pozytywne, skojarzenia. Coś jest pełne, a zatem nie posiada w sobie pustych miejsc, jest kompletne, nasycone, całkowite, osiąga maksimum. Spróbujmy sobie wyobrazić, że nagle osiągamy właśnie stan pełni. Mamy wszystko, o czym marzyliśmy - satysfakcjonującą pracę (z urlopem na żądanie w każdym momencie), idealne życie osobiste, cudownego męża/żonę/chłopaka/dziewczynę, pieniądze, pozwalające zaspokajać wszelkie zachcianki, krąg oddanych przyjaciół, inteligencję, urodę itd. Niczego nam nie brakuje. Chwilo trwaj!
Czy jednak rzeczywiście? Przecież to właśnie dążenie jest sensem życia. Cała nasza ziemska wędrówka to poszukiwanie, to próba osiągnięcia jakiegoś bliżej niesprecyzowanego ideału. Gdybyśmy osiągnęli pełnię szczęścia, nagle wygasłby ten, tak przecież potrzebny, impuls, by iść do przodu. Brakowałoby motywacji, paradoksalnie - królowałyby apatia i bierność. Wszelkie działania nie miałyby sensu, niczego by nie zmieniały. Dzięki temu, że odczuwamy niedosyt, wyznaczamy sobie kolejne cele do osiągnięcia, wzrastamy, rozwijamy się, w nieustannych zmaganiach z codziennymi problemami, hartujemy osobowość i charakter. Bądźmy zatem wdzięczni za dar niepełności… Dzięki niemu bowiem potrafimy marzyć.

Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();