Czas zakasać rękawy

Moi drodzy nie oszukujmy się. Ledwie skończy się sesja, a wielu studentów będzie musiało wyruszyć do fabryk czy punktów gastronomicznych, żeby pozbierać fundusze na następny rok. Wakacyjna robota to często okropne warunki, niesprawiedliwe traktowanie czy stres związany z wyjazdem. Ale jaka przy tym zabawa!

Wszystko jest kwestią dobrego podejścia. Cytując Laskę z filmu pt. „Chłopaki nie płaczą”: „W ogóle, bracie, jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu i te sprawy...”, spokojnie możesz iść do pracy wakacyjnej - z myślą, że za miesiąc, dwa, trzy będzie już wspomnieniem. Mogę wpisać do swojego CV mnóstwo zajęć, które dłużej czy krócej wykonywałem w Polsce i w Wielkiej Brytanii, chyba miejsca by nie starczyło. Zarobione pieniądze dawno wydałem, od trudów pracy dawno odpocząłem, ale te pozytywne wspomnienia z pracy pozostaną w mojej głowie już na zawsze.

Niekoniecznie w Polsce

Wielu z Nas, myśląc o zasypaniu worka bez dna, jakim jest studencki budżet, widzi lecące do niego „twarde waluty”, euro, funty, dolary czy korony. Zachód kusi nie tylko wysokimi zarobkami w wakacyjnej pracy, ale też sporym rynkiem dorywczych zajęć i rozwiniętą siecią agencji pracy tymczasowej. Dlatego korzystający od lat z zarobkowych wyjazdów studenci śpią spokojnie, no może nie na walizkach pękających w szwach od banknotów, ale jednak sny mają bardziej kolorowe. A przecież, sprowadzając życiowe prawdy do banału, pieniądze to nie wszystko. Wyjazd na saksy to możliwość poznania innego kraju, nowego stylu życia, może znalezienie swojego miejsca na Ziemi. Takie podróżowanie pozwala poznać skrawek świata, nie tylko od jego turystycznej strony, wypucowanych deptaków i uroczych kawiarenek. Pozwala na kontakt z codziennym życiem w kraju, czasem zadziwiającym nas swoimi przyzwyczajeniami. Coś jak rozmowa Julesa i Vincenta “But you know what the funniest thing about Europe is?/ What?/ It's the little differences. I mean, they got the same s*** over there that we got here, but it's just...it's just there it's a little different”. Przecież Zachodnia Europa to świat multikulturowy, wielu ras i religii. Tolerancji, do której jeszcze nie dorośliśmy.

Bierzemy się do pracy

Sposobów poszukiwania zajęcia w upatrzonym miejscu jest mnóstwo. Od wolnej amerykanki, czyli wyjazdu w ciemno w nieznane rejony, aż do wersji dla pedantów, kiedy wszystko ma być ustalone przed wyjazdem. No właśnie i tu zaczyna się problem, bo często pracodawca czy pośrednik robi Nas „w balona”. Albo nasze tymczasowe mieszkanie to nora, albo lekka i przyjemna praca za porządną godzinówkę okazuje się harówką na akord, w każdym razie rzeczywistość zdaje się biec innym torem niż zapewnienia zarabiających na naszej pracy cwaniaków. Żeby nie odstraszyć niedoświadczonych - każdy, kto ma za sobą wyjazdy do pracy, szczególnie za granicę, podkreśla, że częściej spotyka się ludzi gotowych nam bezinteresownie pomóc niż tych, którzy będą Nas chcieli wykorzystać jak żywy towar.

Nie zapominaj - baw się dobrze

Nie chcę, by wasze pracownicze morale zostały na starcie zniszczone, ale praca to też jeden wielki plac zabaw (no, chyba że będziesz mieć szefa frustrata). Zgrana ekipa, która się ze sobą dogaduje i potrafi razem działać, to połowa sukcesu. Wasi ewentualni pracodawcy już o tym wiedzą. A myśleliście, że skąd te wszystkie integracyjne wyjazdy w dużych firmach? To tylko chłodna kalkulacja. Co prawda, pracując w budce z lodami czy na linii produkcyjnej, nie powinniście spodziewać się darmowych wyjazdów na quady czy szkoleń w luksusowym hotelu, ale impuls do prawdziwej integracji może przecież powstać między wami. Zapewniam, że zacieśnianie więzów z kolegami i koleżankami z pracy sprawdza się nawet po dwunastogodzinnej zmianie.

Czysty optymizm

Jako że kochana Naczelna postawiła warunek optymizmu w naszych wypocinach, podsumowanie będzie stronnicze. Wakacyjna praca to: kasa, znajomości, doświadczenie, satysfakcja, duma, dobrze wykorzystany czas. Więc moi drodzy: do roboty!

Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();