Bądź fair - wspieraj Fair Trade

„Kto ratuje jedno życie, ratuje świat” – głosi sentencja z Talmudu zdobiąca medal wręczany „Sprawiedliwym wśród Narodów Świata”. Podobnie można by napisać o Sprawiedliwym Handlu, ponieważ kupując produkty pochodzące ze Sprawiedliwego Handlu, realnie poprawiamy los człowieka na drugim końcu globu.

Co to takiego?

Idea Fair Trade (Sprawiedliwy Handel/FT) opiera się na przekonaniu, że nierówne reguły handlowe są jedną z przyczyn ubóstwa w krajach rozwijających się. Dlatego FT zakłada sprawiedliwą zapłatę dla rolników za produkowane przez nich towary i gwarantuje im pracę w godnych warunkach. Często narzekamy na wysokie ceny bananów, herbaty czy kawy. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, ile tak naprawdę otrzyma ich producent? Czy pijąc rano kawę myślimy o tym, jaką drogę musiała ona przebyć do naszego kubka? Tymczasem producenci produktów, bez których nie wyobrażamy sobie śniadania czy kolacji, często pracują w pocie czoła i nieludzkich warunkach, nie otrzymując za swoją pracę godziwej zapłaty. Pracują także dzieci, gdyż każda para rąk jest konieczna, aby wyżywić rodzinę.

Kogo na to stać?

Herbata czy kawa pochodząca ze Sprawiedliwego Handlu kosztuje kilkanaście złotych. Dużo? Kogo z naszego biednego kraju stać na taki „luksus”? Ale czy na pewno? Polska to bardzo bogaty kraj. Słowa te brzmią jak herezja. Ale tak, to prawda. Polska znajduje się w grupie państw wysokorozwiniętych według corocznego rankingu UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju). Na 177 krajów ocenianych w 2006 roku (według wskaźnika HDI- Human Development Index) znaleźliśmy się na 37 miejscu!

Nie trzeba dobroczynności

Rolnicy z krajów rozwijających się często pytani są o to, jak można im pomóc. Mówią, że doskonale są w stanie poradzić sobie sami, jeśli otrzymają godziwe wynagrodzenie za swoją pracę. Dlatego warto pamiętać, że nie chodzi tu o prostą, oczyszczającą sumienie, a częstokroć jednorazową, przedświąteczną dobroczynność. Sprawiedliwy Handel realnie poprawia warunki życia ludzi. Dzięki spółdzielniom Sprawiedliwego Handlu powstają szkoły, które dają szansę na lepsze życie dzieciom z krajów Południa i ich rodzicom.

Zakupy mogą zmieniać świat

Mimo, że idea Fair Trade w Polsce dopiero raczkuje, staje się z miesiąca na miesiąc coraz popularniejsza. W wielu miastach są już sklepy, w których bez problemu można kupić „sprawiedliwe” produkty oznaczone logo Fair Trade. Pamiętajmy jednak, że nie jest to jakaś moda czy egzotyczna fascynacja. To świadomy wybór. Nasze codzienne zakupy mogą uczynić świat trochę lepszym. Poza tym przyjemnie jest napić się kawy, która ma „sprawiedliwy” smak. To trochę tak, jak uszczknąć trochę z tytułu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Co więcej, każdego z nas na to stać.

Więcej o sprawiedliwym handlu: www.sprawiedliwyhandel.pl www.efte.org www.maketradefair.org

Lista sklepów z produktami Fair Trade: www.sklep.sprawiedliwyhandel.pl

Komentarze: 1 / Skomentuj wpis

Otwórz się i wspieraj osoby podejmujące inicjatywy w ramach spółdzielni socjalnych. ... Bądź Fair – kawa, herbata, cukier, banany, czekolada, ciasteczka, ... Stawiając na produkty Fair Trade w biurze pomagamy rolnikom z krajów Trzeciego ...

642-504 exam | 642-611 exam | 640-553 exam

Please register or login to post a comment.
Admin
Create content
Logowanie
Nawigacja
Markdown filter tips
## Header 2 ##
### Header 3 ###
#### Header 4 ####
##### Header 5 #####
(Hashes on right are optional)

Link [Drupal](http://drupal.org)

Inline markup like _italics_,
 **bold**, and `code()`.

> Blockquote. Like email replies
>> And, they can be nested

* Bullet lists are easy too
- Another one
+ Another one

1. A numbered list
2. Which is numbered
3. With periods and a space

And now some code:
    // Code is indented text
    is_easy() to_remember();